Yaşam

İçişleri Bakanlığı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne Soruşturma Açtı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeleri kaldıkları otelden çıkarmak istemesi iddiaları ve sonrasında olayın siyasi bir krize çevrilerek Türkiye gündeminin zirvesine getirilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattığını açıkladı.

Güven Tekirdağ Gazetesi ve Tekirdağ Canlı Haber’den Özlem Gürakar’ın haberine göre, T.C.çişleri Bakanlığı twitter sayfasından yapılan açıklamada “Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 vilayeti etkileyen deprem afetinden sonra ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından otele yerleştirilen depremzedelerin, seçimlerden hemen sonra bulundukları otelden çıkarılma girişiminde bulunulduğu’ yönündeki iddialar üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve sorumluluğu tespit edilecek diğer belediye görevlileri hakkında bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

Olayla ilgili olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konunun çirkin bir şekilde siyasete alet edilmesine tepki gösterirken “Vatandaşlarımıza önemle duyurulur” başlığı ile yayınladığı yazısında şu ifadelere yer vermişti:

ALBAYRAK OLAYI BU İFADELERLE AÇIKLADI

“On bir ili etkileyen deprem felaketinin ardından belediyemiz tarafından misafir ettiğimiz depremzedeler üzerinden çirkin bir algı ve karalama kampanyası gerçekleştirilmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, depremin ilk anından itibaren Tekirdağ’daki tüm yatırımları durdurmuş ve bölgeye yönelik olarak tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ayrıca Tekirdağ ili sınırları içerisinde depremzedelerin otel kiralamak suretiyle tüm ihtiyaçlarını karşılayan tek kamu kurumudur.

Ve bu durum AFAD ve Valiliğin öncelikli görevi olmasına karşın bölgede barınma ihtiyacının yeterince karşılanamaması sebebiyle, Büyükşehir Belediyemiz tarafından inisiyatif alınarak depremzede kardeşlerimizin mağduriyetini gidermek adına siyaset üstü bir anlayışla gerçekleştirilmiştir.

İlimize gelen depremzede kardeşlerimizin beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle ve Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan 5 milyon TL’lik limit sebebiyle ön görülen süre erken dolmuştur.

Toplamda Tekirdağ ilimizde belediyemiz tarafından 550 depremzede kardeşimiz tüm ihtiyaçları karşılanarak otellerde misafir edilmiştir.

Depremzede kardeşlerimizin 8 Şubat – 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında her türlü ihtiyaçları Büyükşehir Belediyemizce karşılanmış olup bu harcamaların bazıları şöyledir:

5’er milyon TL harcama limiti kapsamında Otellerde konaklama ve yeme-içme toplam 10 milyon TL

Giyim yardımı artı ücretsiz ulaşım hizmet bedeli 1 milyon TL dir.

Depremzede misafirlerimizin konaklama yerlerinin değiştirilmesine ilişkin konu; bu limitlere Mayıs ayı itibariyle ulaşıldığı ve yapılan sözleşme bedelinin tamamlanması sebebiyle Valilik ve AFAD’a bilgi verilerek ve koordineli bir şekilde otellerden AFAD’ın konaklama tesislerine nakledilecek olmasından ibarettir.

Ancak deprem bölgesi bir türlü toparlanamayıp, geçici konteyner kentleri yeterince kurulamayınca, ilgili daireye gerekli talimatlar verilerek süre uzatılmıştır.

Konunun çirkin bir şekilde siyasete alet edilmesi oldukça düşündürücüdür. Öte yandan Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz kurulduğu günden bu yana bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada Tekirdağlı hemşehrilerimizin ve tüm Türk milletinin yanında yer almaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu