Yaşam

Güneş Enerjisi Yatırımı İçin Solar İnverter Seçimi

Güneş Enerjisi Yatırımı İçin Solar İnverter Seçimi   Güneş enerjisi yatırımlarında toplam yatırım maliyetindeki oranı ilk sıralarda olmamasına rağmen, santralin…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Güneş Enerjisi Yatırımı İçin Solar İnverter Seçimi

 

Güneş enerjisi yatırımlarında toplam yatırım maliyetindeki oranı ilk sıralarda olmamasına rağmen, santralin ömrü boyunca doğabilecek arıza oranlarını minimum seviyede tutmak için santralin kalbi konumundaki en önemli elektronik ekipman solar inverterdir. Dolayısı ile bir güneş enerjisi yatırımının en önemli ve teknik bilgi gerektiren süreçlerinden biri solar inverter seçimidir. Solar inverterler bir güneş enerjisi santralinin kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik enerjisi üretmesi için birçok görevi üstlenirler. Bu görevlerin başında solar paneller tarafından üretilen DC enerjinin AC enerjiye çevrilmesi gelirken, aynı zamanda tüm tesisin izlenmesi ve kontrolü, PV modüllerin her zaman radyasyona ve sıcaklığa bağlı maksimum güçte çalışması, elektrik şebekesinin sürekli olarak izlenmesi ve çeşitli güvenlik kriterlerine uyulması gelir. Peki güneş enerjisi yatırımınız için solar inverter seçmeden önce neleri göz önünde bulundurmalısınız gelin birlikte bakalım.

 

Solar inverter seçimi güneş enerjisi yatırımınızın geleceğini belirleyen en önemli unsurların başında gelir. Doğru inverter seçimi hem geri dönüş süresini azaltacaktır hem de toplam satın alma maliyetlerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Birçok solar inverter markası içinden seçim zor olabilir ancak aşağıdaki kriterler bir solar inverter markası ile çalışmadan önce sormanız gereken soruların başında gelmektedir.

 

1-Markanın geçmişi ve dünyadaki toplam kurulu gücü

 

2 Toplam sahip olma maliyeti

 

3-Zorlu koşullara karşı ürünlerin test edildiği laboratuvarlar ve kapasiteleri

4-Sunduğu garanti süresi ve koşulları ile ürünün arkasında duruyor olması

 

5- Yerel bir servis ağı bulundurup bulundurmadığı

 

Güneş Paneli – Solar İnverter Seçimi

 

Her proje kendi içinde özeldir ve seçilen ekipmanlarda da proje lokasyonuna özel koşullar göz önünde bulundurulmalıdır.  Proje tasarımı yapılırken DC tarafta panellerin dizilimi ile solar inverter giriş gerilim aralıkları birbirine uygun olmalı ve AC tarafta ise proje gücü ile toplam solar inverter gücünün aynı olması gereklidir. Sade tasarım için bütün bunlar hesaplanarak doğru solar inverter modeli (güç sınıfı) seçilmelidir.

 

İnverterin Verimliliği

 

İnverter satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur inverterin verimliliğidir. İnverterin verimliliği paneller tarafından üretilen DC gücün AC güce çevrilme oranıdır. Bu oran kaliteli ürün seçimi ile sağlanan gelişmiş özelliklere bağlıdır. Örneğin; inverterin çalışmaya başlama gerilimi ve MPP çalışma aralığı önemli bir göstergedir. SMA inverterler %98’in üzerindeki verimlilik oranı ile yatırımlarınız için harika bir seçenektir.

 

Sıcaklık ve Performans İlişkisi

 

Sıcaklık ve çevre koşulları solar inverterların çalışma performansını doğrudan etkiler. Yüksek sıcaklık, toz, kir gibi çevresel etmenler inverterin verimliliğini düşürerek daha az enerji üretilmesine neden olabilir. SMA inverterleri, güçlerine ve tasarımlarına göre uyarlanmış Opticool (SMA patenli bir soğutma sistemi) soğutma sistemlerine sahiptir.  Özellikle ülkemizde 30 derecenin üstünde sıcaklığa ulaşan yerlerde bir projeniz varsa SMA inverterler büyük avantaj sağlayacaktır.

 

Güvenlik unsurları AC/DC korumalar

 

Solar inverter, bir yandan FV tesisinin enerji verimliliğini izlerken diğer yandan herhangi bir sorun meydana geldiğinde uyarı verir. Ayrıca solar inverterler, tesisin bağlı olduğu elektrik şebekesini de izler. Elektrik şebekesinde bir sorun olması durumunda, yerel şebeke sisteminin gereksinimlerine bağlı olarak, güvenlik nedeniyle veya şebekeyi desteklemeye yardımcı olmak için tesisin şebekeden bağlantısını derhal kesebilir. Ek olarak, çoğu durumda inverter, FV modüllerinden gelen akımı güvenli bir şekilde kesebilen bir yapıya sahiptir. Bu koruyucu özellikler, uluslararası standartlar ile belirlenmiş olup SMA inverterleri bunlara tam uyumludur.

 

Faydalı ömür ve garanti şartları

 

Faydalı ömür (hizmet ömrü / ekonomik ömür), bir varlığın verimli şekilde kullanılabildiği süredir. İnverterlerin beklenen faydalı ömrü santral ömrüne eşittir.  SMA olarak sunduğumuz tüm çözümlerin faydalı ömrü en az 20 yıl olacak şekilde tasarlanmakta ve iç ekipman seçimleri buna göre yapılmaktadır. Ayrıca, üst seviye laboratuvarlarımızda tüm zorlu koşullarda üretilen ürünler piyasaya sunulmadan önce test edilmektedir. Standart garanti süresi 5 yıl olup buna ek olarak 5’er yıllık dilimler halinde 20 yıla kadar garanti uzatımı sağlanmaktadır.

 

Kaynak: https://www.sma-sunny.com/tr/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu