Yaşam

Eylem Yapan Fabrika İşçilerine Fiskiyeli Önlem

Ergene ilçesinde, bir tekstil fabrikasının önünde sendikal çalışmalar yürüten Öziplik-iş Sendikası görevlileri ve işçiler, fabrika yönetimi tarafından kurulan su fıskiyeleriyle ıslatıldıklarını iddia etti.

Ulaş Mahallesi Edirne yolunda faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasında sendikal faaliyet yürüten sendika yöneticileri ve fabrika işçileri, kendilerine bu yüzden baskı yapıldığı iddiasıyla basın açıklaması düzenledi.

Bir süreden beri fabrikada sendikal çalışmalar yürüten işçiler, fabrika önünde yaptıkları eylemler ve çalışmalar sırasında, fabrika yönetimi tarafından bölgeye kurulan su fıskiyelerinin açıldığını ve burada bulunmalarına izin verilmediğini söylediler.

Kendilerini defalarca ıslatan fabrika yönetimi hakkında jandarmaya da müracaat ederek şikayetçi olan işçiler ile sendika görevlileri, yaptıkları basın açıklamasında, sendikaya üye olmanın yasal bir hak olduğunu ve bu haklarını kullanmak istedikleri için baskılara maruz kaldıklarını kaydetti. Fabrika önünde basın açıklamasını okuyan Öziplik-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı ve Çerkezköy İlçe Başkanı Bünyamin Nayır, burada yaptıkları çalışmalar sırasında yol ortasına kurulan su fıskiyelerinin çalıştırılarak kendilerinin ıslatıldığını iddia etti.

Bunun karşısında şikayetlerini jandarmaya ilettiklerini de belirten Bayır, ”Her işçinin olduğunu gibi bizlerin ve burada çalışan işçi kardeşlerimizin de sendikaya üye olma haklarını Anayasa tanıyor.

Fakat, sendikal faaliyetler yürüten işçi arkadaşlarımız burada fabrika yönetimi tarafından akıl almaz baskılara ve şiddetlere maruz bırakılıyor. Bunlardan gözle görünen işte burada fabrika önünde kurulan su fıskiyeleri. Bunları kuran fabrika yönetimi ne ağaç nede bir bitki olmayan beton yola tarımda kullanılan fıskiyeler kurarak çalışmalarımızı engellemek istiyor.

Hatta basın mensupları geldiğinde fıskiyeleri kapattılar yoksa yine ıslatılacaktık” dedi.Yapılan basın açıklamasının ardından slogan da atan sendikacılar ve işçiler, daha sonra sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu