Ergene

Ergene’de Geleneksel Sünnet Şöleni Yapıldı

Ergene Belediyesi  tarafından bu yıl 3.cüsü gerçekleştirilen Geleneksel Sünnet Şöleni’nde 190 çocuk erkekliğe ilk adımını attı.

Ergene Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyonda belediyeye kayıt yaptıran 190 çocuğun sünnetleri geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Sünnet işlemlerinin tamamlanmasının ardından program kapsamında Mevlid-i Şerif okutulması ile başlayan program kortej yürüyüşü,  kına gecesi ve konser eğlencesi ile devam etti.

Sünnet Çocukları ve aileleri için Yeşiltepe Mahallesi Festival Alanında gerçekleştirilen Sünnet Şölenine; Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, Emre Köprülü ve Candan Yüceer, Tekirdağ Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Recep Ökten, İlçe Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcısı Menderes Yıldız, Nuh Nuhoğlu, Ayça Çevikelli’nin yanı sıra CHP İlçe Başkanı Erdinç İrel, sivil toplum kuruluşları, meclis üyeleri ve muhtarlar, sünnet olan çocuklar ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Birlik ve Beraberlik Mesajlarında Bulunuldu

Yeşiltepe Mahallesi Festival Alanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ‘ Çocuklar bizim geleceğimiz. Bu anlayıştan hareketle ilçemiz genelinde 3.cüsünü gerçekleştirdiğimiz toplu sünnet programı kapsamında 190 çocuğumuzun sünnet işlemlerini gerçekleştirdik. Sünnet şöleni programı kapsamında ülkede yaşanan terör saldırıları dolayısıyla hem şehitlerimiz hem de sünnet olan çocuklar adına mevlit okuttuk. Türk milleti büyük millettir. Toplumların büyük toplum olmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biridir acılarını ve sevinçlerini paylaşmak, dayanışma içinde olmak. Bizler bu anlayıştan hareketle 190 çocuğumuzun sünnet işlemlerini gerçekleştirdik.  Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız adına her alanda hizmetlerimiz devam etmektedir. Ergenemiz için geleceğimiz için projelerimizi hizmetlerimizi sürdürüyoruz’ ifadelerine yer verdi.

Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün yaptığı konuşmada ‘ Aslında bugün bizi bir araya getiren erkekliğe adım atacak sevgili genç yavrularımız,  onların aileleri ve değerli vatandaşlarımızdır. Sosyal belediyecilik anlayışı ile düzenlenen bu tarz etkinlikler her zaman bizim geleceğe olan inancımızı umudumuzu biraz daha büyütüyor ve yeşertiyor. Sıkıntılı ve stresli günlerden geçiyoruz ama şunu söylemek zorundayım. Bu topraklar umudun adı olmuş topraklardır. Türkiye Cumhuriyeti umudunu kaybetmeyen inancını kaybetmeyen her zaman karanlıkta yürüyen M. Kemal’in silah arkadaşlarının ve bu ülke için seve seve canını feda etmiş şehitlerimizin, gazilerimizin çabaları ile kuruldu. Yine aynı mücadele ve kararlılıkla askerlerimiz, polislerimiz, emniyet görevlilerimiz ve vatandaşlarımız aynı uğurda aynı mücadele ile ülkenin birliği beraberliği için ülkenin değerleri için aynı mücadeleyi veriyor. Bugünde bu ülkenin geleceği olacak 190 kişi  ergeneli genç arkadaşlarımız erkekliğe ilk adımlarını attılar. Onlar büyüyünce ülkemizin geleceği olacaklar. Bizler bu mutlu günde onlarla beraber olduğumuz için ayrı bir mutluluk ve kıvanç duyuyoruz. Bu organizasyonu gerçekleştiren Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’i, meclis üyelerini ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum’ ifadelerine yer verdi.

Ardından sözü olan Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ‘ Burada çok güzel bir organizasyonda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Dünya güzeli yavrularımız anneleri ile birlikte hayatlarının bir döneminde gerçekleştirilen bu özel zamanı unutmayacaklar. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz sınırlarımız yangın, ülke içinde sıkıntılarımız var. Bu millet birlik ve beraberlik içinde sıkıntılarını aşabileceğini açıkça ortaya koymuştur. Ama birlik ve beraberliğimizi M. Kemal Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarına  sahip çıkarak olmalıdır. Bugün de dayanışmanın güzel bir örneği olan toplu sünnet şöleni programı vesilesi ile bir aradayız. Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’i kutluyorum’  dedi.

CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, 3. yaşında bir belediye olarak bu tür etkinliği hayata geçiren Belediye Başkanı Rasim Yüksel’i kutluyorum ifadeleri söze başlayarak ‘ Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Birlik beraberliğimiz süresince Atatürk İlkelerine bağlı kaldığımız sürece her zaman birliğimiz  devam edecektir. Bizim yolumuz bilim ve akıl yoludur. Tüm gençlerimizi bu yolda emin adımlarla geleceğe adım atacaklarına inanıyorum’ dedi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde 3. Geleneksel Sünnet Şöleni programına  katılan Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, sünnet olan çocuklara ve ailelerine geçmiş olsun dileyerek Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’i birlik ve beraberliğin temsili olan bu anlamlı geceyi gerçekleştirdiğinden dolayı kutluyorum’ ifadelerine yer verdi.

Kaybolan Değerlerimizi Gündeme Getiriyoruz

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün kaybolan değerleri her zaman gündeme getirmek olduğunu dile getiren Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikelli ‘ Bu anlayıştan hareketle sünnet kınamızı geleneksel formatta Türk gelenek ve göreneklerine uygun bir şekilde nasıl yapılıyorsa öyle yapmaya çalıştık’ dedi. Çevikelli ayrıca sünnet gelenek ve göreneklerine ilişkin açıklamada bulunurken şu bilgileri kaydetti ‘ Sünnet töreni ülkemizde yaşanan acı kayıplar dolayısı ile bir gün olarak sınırladık. Kına töreni, Trakya’nın bazı yerlerinde çocuğun vatana millete hayırlı olması için sadece silah tutan eline ve parmağına yakılırken, kınayı yakan kişinin cemiyet tarafından seçilmesine dikkat edildiğinin bilgisini kaydetti.

Konuşmaların ardından 17 mahalleyi temsilen yöresel şalvarlarla kına yakma işlemini gerçekleştiren Ergeneli kadınlar, 190 çocuğun ellerine maniler ve çayda çıra müzikleri ile kına yakma törenini gerçekleştirdi.

Kına tören programının ardından Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, sünnet olan 190 çocuğa küçük altın takarak, hediyelerini takdim etti.

Ergene Belediyesi 3. Geleneksel Sünnet Şöleni programına destek veren firmalara Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel tarafından gecenin ilerleyen saatlerinde plaket takdimi yapıldı.

Ergene Belediyesi Yaz Okulu  Öğrencilerinin Dans Şovu

Ergene Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışı ile düzenlenen yaz okulları kapsamında eğitim alan öğrencilerin  ders programında öğrendikleri gösteriler şölen programında sahnelendi. Sahnede cura, zumba ve roman dansları ile renkli görüntüler oluşturan öğrencilerin gösterilerinin ardından Ergene Deli Orman Türkü Grubu sahne aldı.

Gecenin sonunda Grup Nefes  ve Solist Canan’ın sahne alması ile gönüllerince eğlenen Ergeneliler, gecenin geç saatlerine kadar keyifli bir gece yaşadılar.  Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’in düzenlemiş olduğu bu anlamlı etkinlikten vatandaşlar memnun ayrılırken, Belediye Başkanı Rasim Yüksel’e çocuklarının sünnet olmasını sağladıkları için ve bu güzel anlamlı geceyi sundukları  için teşekkürlerini ilettiler.

 

 

 

 

 

Bu haber Ergene Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu