Balıkesir

Edremit vefatının 85. yılında Ata’sını andı | Balıkesir

BALIKESİR, (DHA)-BALIKESİR’in Edremit ilçesinde, Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85. yıl dönümünde törenlerle anıldı. Edremit Ata’sı için tek yürek olurken, saatler 09’05’i gösterdiğinde hayat 2 dakikalığına durdu.

100. yaşına ulaşan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümü nedeniyle düzenlene anma programı Şehit Hamdibey Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı.

Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergün Fidan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından saat 09.05’te tüm yurtta olduğu gibi 2 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi, ardından İstiklal Marşı hep birlikte söylendi. Belediye anons sisteminden yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı yayını ile tüm kent genelinde hayat 2 dakikalığına durdu.

Şehit Hamdibey Meydanı’ndaki törenlerin ardından anma programı kapsamında Şükrü Tunar Kültür Merkezinde devam etti. Burada gerçekleştirilen törende; günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılırken, öğrenciler tarafından ‘Mustafa Kemal’i Düşünüyorum ve O Sabah’ adlı şiirler okundu. Okullar arasında gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergün Fidan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan tarafından takdim edildi. Mustafa Kemal’i anlatan video gösterisi, zeybek gösterisi ile Atatürk’ün sevdiği türkülerin hep bir ağızdan söylenmesinin ardından ‘Seyit Onbaşının Gözünden Atatürk’ adlı oyun sergilenmesiyle program sona erdi.

Törenlere, Edremit Cumhuriyet Başsavcısı Medet Akcan, şehit yakınları, gaziler, daire amirleri, askeri erkân, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu