Yaşam

Edirne’de yöresel ürünlerin devlet destekli satılacağı mağaza açıldı

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de ‘Kadının Emeği Evinin Ekmeği’ projesi kapsamında, toplum merkezlerindeki kursiyer kadınlar ve özel eğitim okullarında eğitim gören engelli öğrencilerin yaptığı Edirne’ye özgü ürünlerden oluşan tanıtım ve satış mağazasının açılışı gerçekleştirildi. Mağazanın açılışında konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Edirne kendisi de bir marka ama ilave markaları da her boyutuyla hayatın her alanında muhakkak ortaya koymamız ve tanıtmamız gerekiyor. Bugün şehrimize bir marka daha dahil olmuş oldu” dedi.

Edirne’de faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi, Sosyal Dayanışma Merkezleri ve Toplum Merkezlerinde açılan kurslara katılan kadınlar ile özel eğitim okullarında eğitim gören 40 engelli genç, ‘Kadının Emeği Evinin Ekmeği’ isimli projede bir araya geldi. Proje kapsamında kentte ‘Kadının Emeği Kazanç Merkezi’ oluşturuldu ve burada meyve sabunu, sepet, kırk yama gibi kentin simgesel ürünleri yapıldı. Kursiyer kadınlar ve engelli öğrencilerin yaptığı ürünlerin kente gelen turistlere tanıtılıp satışının sağlanacağı ‘Lalel’ isimli mağaza ise Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in katıldığı törenle, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Camisi arkasında açıldı.

‘İNTERNET PORTALI ÜZERİNDEN DE SATIŞLARI YAPILACAK’

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Şahin açılışta yaptığı konuşmada, mağazanın Edirne’nin yöresel ürünlerinin tanıtımı ve satışı noktasında büyük bir katkı sağlayacağını kaydetti. Şahin, “Edirne’nin en çok turizm alanı olan, uğranılan yerlerinden bir tanesi bu alan. Bu alanda böyle bir yerin açılması hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere tanıtım ve satış noktasında önemli bir imkan sağlayacaktır diye düşünüyorum. Sadece bununla kalınmayacak, internet portalı üzerinden, e-ticaret portalı üzerinden de satışlarımız yapılacaktır. Kalkınma ajansı olarak sadece satış değil, daha sonra lobi ve tanıtım noktasında da İstanbul, Ankara ve Antalya’daki fuarlara kooperatiflerimizle beraber hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtma imkanımız olacak” dedi.

‘ŞEHİRDEN BU MARKAYA SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ’

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da, şehirleri güçlü kılan şeyin, markaları olduğunu ifade etti. Kırbıyık, “Edirne kendisi de bir marka ama ilave markaları da her boyutuyla hayatın her alanında muhakkak ortaya koymamız ve tanıtmamız gerekiyor. Bugün şehrimize bir marka daha dahil olmuş oldu. Biz bu markayı şehrimize bir hediye olarak değerlendiriyoruz ama şehrimizden de buna sahip çıkmasını istiyoruz. Hep birlikte kendi ürettiğimiz, ortaya çıkardığımız ürünlere sahip çıkarsak bunun hem şehrimize katkı sağlayacağını hem ülke çapında tanınırlılığının artacağını hem de burada emek koyan kadınlarımıza ve dezavantajlı grupta yer alan diğer vatandaşlarımıza büyük bir fayda sağlayacağını değerlendiriyorum” diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu