Edirne

Edirne’de usta sanatçı İlhan Koman, resim sergisiyle anılacak

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- TÜRKİYE’nin ‘Leonardo Da Vinci’si olarak anılan Edirneli usta sanatçı İlhan Koman, ölümünün 35’inci yılında Edirne’de düzenlenecek resim yarışması etkinliyle anılacak. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Topluluğu ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği işbirliğiyle düzenlenecek yarışmanın Edirne’de ‘İlhan Koman Anma Günü’ etkinlikleri için bir başlangıç olması ve geleneksel hale gelmesinin planlandığı belirtildi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Topluluğu ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, 30 Aralık 1986’da Stockholm’de sonsuzluğa uğurlanan “Türk da Vinci”si olarak da anılan Edirneli İlhan Koman’ı ölüm yıl dönümünde anmak ve doğduğu kentte sanatçı ile özdeşleştirilecek etkinlikler hayata geçirmek amacıyla “İlhan Koman Konulu Resim Yarışması” düzenliyor. Trakya Üniversitesi’nden etkinlikle ilgili yapılan açıklamada yarışmanın, Edirne’de İlhan Koman Anma Günü etkinlikleri için bir başlangıç olması ve geleneksel hale gelmesinin planlandığı belirtildi.

‘ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM’

İlhan Koman’ın tarihi görsellerinden ve eserlerinden esinlenilerek oluşturulacak resimlerin yarışacağı “İlhan Koman Konulu Resim Yarışması” hakkında konuşan Trakya Üniversitesi Güzel Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, etkinliğin Koman’ı anmak ve Edirne’de İlhan Koman adına anma günü etkinlikleri başlatmak adına önemli bir adım olacağını belirtti. Tüzün, “Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği tarafından fakültemiz Plastik Sanatlar Topluluğu danışman akademisyenlerimiz Doç. Kerem İşcanoğlu ve Doç. Dr. Deniz Gökduman’a gelen önerinin akabinde yaptığımız ortak çalışmayla bu büyük sanatçının ölüm yıl dönümünde onu anmak için bir etkinlik gerçekleştireceğiz” dedi.

‘GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ OLACAK’

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da usta sanatçı adına anma günü etkinliklerinin dernek olarak yıllardır hayalini kurdukları bir konu olduğunu ifade ederek,  “Merhum Edirneli büyük sanatçının anma gününde ne yapabiliriz diye yola çıktığımızda 2022 yılı vefat yıl dönümü çerçevesinde gelecekte daha büyük ortak çalışmalar için bir başlangıç ve itici güç olacak bir etkinlik hayata geçirmek istedik. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı ve Plastik Sanatlar Topluluğu akademik danışmanları ile konuyu paylaştığımızda böyle bir fikir ortaya çıktı. İlhan Koman Konulu Resim Yarışması için hemen çalışmalara başladık. Bunun güzel bir başlangıç olacağına ve Edirneli sanatçının her yıl farklı etkinliklerle anılacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ONU DAHA İYİ ANLAYACAK VE ANACAĞIZ’

Edirne’nin tarihte bir sanat kenti olarak anıldığına dikkat çeken Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Topluluğu Akademik Danışmanı ve Yarışma Seçici Kurul Üyesi Doç. Dr. Deniz Gökduman “Edirne, hem plastik sanatlar hem de önemli bir sanatçı mirası barındırıyor. Günümüz sanatında birleşmeye giden sanat disiplinleri bir yana, değişmeyen bir akış şudur ki yetişmekte olan sanatçıyı besleyen üç noktadan biri geçmişteki sanatçıları anlama ve kavrama çabasıdır. Çünkü sanat bir seyirdir ve seyirde pusulanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek adına göğe de bakarsınız. Biz de bu anma günü etkinliklerinin önemli bir parçası olan büyük ustanın yaşamına dokunan yollamaları aradığımız yarışmamız ile onu daha iyi anlayacak ve anacağız. Edirne sanatçı mirası takım yıldızının en parlak noktalarından biri olan merhum Koman için yaşayan sanatçıların onu düşünerek üretecekleri işler, sanatçıyı anlamaya giden yol için bir kerteriz olacaktır” şeklinde konuştu.

SONUÇLAR 29 ARALIK’TA AÇIKLANACAK

Yarışmada ilk üçe girmeye hak kazananların ödülleri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan sergi açılışında ve 30 Aralık İlhan Koman Anma Günü etkinlikleri kapsamında verilecek. Sonuçları, 29 Aralık 2022’de http://guzelsanatlar.trakya.edu.tr/ web adresi ve tu.plastiksanatlartoplulugu instagram hesabından duyurulacak.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu