Yaşam

Edirne’de turizm hedefi: ‘4 mevsim 5 duyu’ destinasyonu

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, hedeflerinin 4 mevsim boyunca 5 duyuya hitap eden turizm destinasyonu oluşturmak olduğunu kaydetti.Soytürk, “4 mevsim 5 duyuya hitap eden bir destinasyon oluşturmak için çabalıyoruz. Hedefimiz, şehrin turizm potansiyelini sürdürülebilir, bütüncül bir anlayışla ve tüm paydaşlarla geliştirmek” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, ‘Edirne Turizm Tanıtım ve Geliştirme Yol Haritası’ konulu sunum gerçekleştirdi. Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Soytürk, turizmde kent olarak izleyecekleri yol haritasını anlattı.

Geçtiğimiz yıl Edirne’nin turizm master planını hazırladıklarını belirten Soytürk, bu kapsamında dinleme, dokunma, görme, tatma ve koklama duyularına hitap 4 mevsim 5 duyu konseptli bir turizm destinasyonu yaratmak istediklerini ifade etti. Soytürk, “4 mevsim turizm çeşitliliği için turizmi 12 aya yaymak gerekiyor. Aynı zamanda 5 duyuya hitap etmemiz gerekiyor. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde davul zurna sesini duyun, Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nde müzik ve su sesinin ruhunuzda hissedin. Selimiye Camisi’nde ezan sesini dinleyin. Dolmenleri ziyaret edip Trak dönemini görün. Edirne beyaz peynirini, saray mutfağını, tava ciğeri tadın ve bu lezzetlerin güzelliğini hissedin. Kentin binlerce yıllık tarihine sahip Roma duvarlarına dokunun, Makedon Kulesi’ne dokunun. Meriç ve Tunca nehirlerine dokunun, Eski Cami’nin hat yazılarına dokunun. Edirne kırmızısını görün, ayçiçeği tarlalarını görün. Edirne mis sabununu koklayın, lavanta bahçelerini koklayın. 4 mevsim 5 duyuya hitap eden bir destinasyon oluşturmak için çabalıyoruz. Hedefimiz, şehrin turizm potansiyelini sürdürülebilir, bütüncül bir anlayışla ve tüm paydaşlarla geliştirmek” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu