Yaşam

Edirne’de trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne sokak sağlıklaştırması projesi

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valiliği öncülüğünde başlatılan ‘Sokak Sağlıklaştırması’ projesi kapsamında, kentin en önemli bölgelerinden trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi yeni görünüme sahip olacak. 

Teknik ekipler tarafından hazırlanan ön projelerle ilgili bilgilerin değerlendirildiği toplantıda; planlanan sağlıklaştırma çalışması ile yepyeni bir çehreye kavuşacak olan Saraçlar Caddesiyle ilgili zemin peyzajından, dış cephe dizaynına, aydınlatmadan, ağaçlandırma peyzajına kadar birçok konu görüşüldü. Toplantıya Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ın yanı sıra Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, ilgili kurum müdürleri ve proje teknik ekibi katıldı.

‘SARAÇLAR CADDESİ O TARİHİ DOKUYU YENİDEN HİSSETTİRECEK’
Toplantı sonunda değerlendirme yapan Vali Kırbıyık, Saraçlar Caddesi’nin sağlıklaştırma projesini bütüncül bir anlayışla değerlendirdiklerini belirtti. Kırbıyık, “Hali hazırda stadın bulunduğu noktadan kaldırılması ve o kısmın yeşil alan yoğunluklu bir şehir parkına dönüştürülmesi, diğer taraftan Cuma pazarının bulunduğu yerin de yeni çehresine kavuşması ile birlikte Edirne Tunca Köprüsü’ne kadar harika bir alan kazanmış olacak. Saraçlar caddesi yukarıdan girdiğinizde aşağıya kadar size o tarihi dokuyu hissettirecek, o iklimi yaşatacak, bir yandan da canlılığı gösterecek. İnsanların gündelik hayatlarında keyif alacakları bir mekân oluşmuş olacak. Aşağıya inildiğinde büyük bir kent meydanı, öbür tarafta çok güzel bir açık AVM tarzında giyim ve konaklama tesisleri oluşacak. Projenin şehre çok büyük bir katma değer katacağını düşünüyorum. Bizim için önemli. Bu sebeple mümkün olan en yüksek nitelikli projeyi hazırlamamız lazım” dedi.

‘EN İDEAL ŞEKİLDE HAZIRLAMAK EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZ’

Projeyi en ideal şekliyle hazırlamanın en önemli sorumlulukları olduğunu ifade eden Kırbıyık, “Projeyi en ideal şekliyle hazırlamak bizim en önemli sorumluluğumuz. Gerekirse projeyi etaplandırabilir ve o şekilde ilerleriz. Ancak mutlaka, etap etap da düşünsek projenin Çilingirler caddesi ile ve diğer ilave edilecek kısımlarla bütüncüllük arz etmesi gerekiyor” diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu