Edirne

Edirne’de buğday ekili tarlalarda hastalık ve zararlıya rastlanmadı

Ünsal YÜCEL/EDİRNE,(DHA)-EDİRNE Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, il genelinde 135 bin 180 hektar araziye buğday ekimi yapıldığını belirterek, gelişimlerin iyi olduğunu ve hastalık ile zararlıya rastlanılmadığını bildirdi.

Edirne’de, İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nadi Aygen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince merkeze bağlı Ekmekçi, Karabulut, Sarayakpınar ve Büyükismailçe köylerinde hububat ile ayçiçeği ekimi yapılan arazilerde fenolojik gözlem yapıldı.

‘REKOLTE KAYBI BEKLENMEMEKTEDİR’

İl genelinde 135 bin 180 hektar araziye buğday ekimi yapıldığını ifade eden Bayazıt, “Yapılan incelemelerde, bölgemiz iklim şartlarına göre ıslah edilmiş mutlak kışlık buğday çeşitlerinin süt olum döneminde olduğu, bayrak ve alt yapraklarının canlılığını koruduğu görülürken, son yıllarda meydana gelen iklim değişiklikleri, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi gibi iklimsel faktörlerden dolayı bölgemiz buğday ekilişleri içerisinde çiftçilerimizin tercih ettiği erkenci çeşitlerinde süt olum döneminde olduğu ancak genetik yapılarında olan erkencilikten dolayı bayrak yapraklarında ve alt yapraklarında daha erken sararmalar olduğu gözlemlenmiştir. İlimizde yaklaşık 135 bin 180 hektar alanda buğday ekimi yapılmış olup yaptığımız tarla kontrollerinde buğday gelişimlerinin iyi olduğu, hastalık ve zararlı olmadığı tespit edilmiştir. İklimsel bir olumsuz etki olmadığı sürece rekolte kaybı beklenmemektedir” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu