Edirne

Edirne Valisi Sezer: Bir halkın katledildiğini, yok edildiğini görüyoruz

 

Umut IŞIK/EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valisi Yunus Sezer, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kanayarak, “İnsanlığın gözü önünde bir halkın kadın, yaşlı, çocuk gözetilmeden katledildiğini, son teknoloji silahlarla yok edildiğini görüyoruz. Ve gerçekten de Türkiye’nin 81 ilinde Filistin’e destek sesleri yükseliyor, kampanyalar yapılıyor” dedi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, 19 Ekim Muhtar Günü’nde, Polis Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte kentteki muhtarlarla yemekte bir araya geldi. Sezer, geçen yıl maden kazası bu yıl İsrail’in Filistin halkını katletmesi nedeniyle Muhtarlar Günü’nün buruk kutladıklarını söyledi.  Devlet geleneğinde muhtarların yerinin ayrı olduğunu söyleyen Sezer, “Devlet olarak var olduğumuz günden itibaren muhtarlık sistemi değişik adlar altında bugüne Cumhuriyetimize kadar gelmiştir. Her zamanda toplum için önemli bir kurum olmuştur ve bundan sonra da o şekilde devam edecektir. Demokrasinin ilk meşru meva bulduğu alanlardan bir tanesi muhtarlarımızdır. Kendiniz aday oluyorsunuz ve halkınızın teveccühü ile muhtarlık görevini yerine getiriyorsunuz. Mahalle ve köylerinizde bizim duyan kulağımız, gören gözümü ve vatandaşa dokunan elimiz oluyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum. Muhtarlar sayesinde köy ve mahallelerde yaşanan sıkıntıların daha kolay çözülüyor. Biz devletimizin imkanları geniş, milletimiz ali canap, mahallelerimizde asayiş yönünde ve ekonomik yönden sıkıntı çeken vatandaşlarımız yönüyle diğer alanlarda ne sıkıntı varsa burada çözebiliriz. Bunları beraber halledebiliriz. Bunları bu şekilde bilinmesini istiyorum. Asayiş yönüyle emniyet ve jandarma ekiplerimiz 24 saat vatandaşlarımıza hizmet etmek için hazırlar. Mahallelerde uyuşturucu benzeri ve asayiş konularında belli kişiler oluşabilir. Asayişi tehdit edebilir kesinlikle bunlarla mücadele edeceğimizi en ufak taviz göstermeyeceğimizi bilmenizi isterim. Bu konuda çok hassasız, siz muhtarlarımızda bu konuda bildikleriniz gördükleriniz varsa muhakkak bizlere iletin” dedi.

İsrail’in Filistin halkına karşı saldırılarını kınayan Vali Sezer, “Bir diğer kanayan yaramız Filistin, maalesef bugün 12’nci günü geçti. İnsanlığın gözü önünde bir halkın kadın, yaşlı, çocuk gözetilmeden katledildiğini, son teknoloji silahlarla yok edildiğini görüyoruz. Ve gerçekten de Türkiye’nin 81 ilinde Filistin’e destek sesleri yükseliyor, kampanyalar yapılıyor. Bizlerde en güçlü şekilde bu şiddeti kınadığımızı ve bu mazlumların ahının kalmayacağını belirtmek isteriz. Edirne olarak da bütün vatandaşlarımız aynı hassasiyetteler bu kimseye taşkınlık yapmadan kimseye bir zarar vermeden gösterilerini yapıp seslerini duyuruyorlar. En şiddetli şekilde İsrail’i kınıyoruz. Ölen Filistinli masum kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bütün İslam aleminin başı sağ olsun” dedi.

Etkinliğe katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçen yıl 19 Ekim’de yaşanan maden faciası bu yıl Filistinli mazlumların katledilmesiyle 2 yıldır Muhtarlar Günü’nün buruk geçtiğini söyledi. Muhtarların gününü kutlayan Gürkan, “Kuşkusuz muhtarlık hiçbir siyasi parti ve hiçbir kuruma aday göstermeden kendilerinin bizzat seçmeleri karşısında doğrudan demokrasi ile seçilen en önemli kurumumuz. Bu anlamda çok saygı değer, çok kıymetli bir önemi var muhtarların. Tabi ki gerekli görevli ve kamu kurumlarıyla köprü vazifesi gören muhtarlarımız da vatandaşların sorunlarının çözümünde birinci derecede sorumlu kişiler olarak hizmet veriyor. Ülkemizdeki demokrasinin sürdürülmesi yaşaması için hep birlikte görev yapmaya devam edeceğiz.  Geçtiğimiz yıl maden faciasından dolayı bu yılda İsrail’in Gazze’ye içerisinde sivil ve hastaların olduğu bir hastaneyi bombalamasının sivillerin öldürülmesi nedeniyle bu yılda buruk bir muhtarlar günü geçiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi milletimizin canı tehlikeye girmediği sürece savaş bir cinayettir. Bu bağlamda Filistin halkının Filistinli kardeşlerimizin de her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı, İslam aleminin acılı günlerden geçtiğiniz söyledi. Muhtarlar olarak çok çalışarak devleti yüceltmeyi hedeflediklerini belirten Tasmalı, “Muhtarlar günü, bu günü bize armağan eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sizler ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Ne hikmetse tarih tekerrürden ibaret 2 yıldır üst üste Muhtarlar Günü’nü acıyla kutluyoruz. İslam aleminde acılı günler geçiyoruz. Gerçekten bizleri derinden etkiliyor. Biz muhtarların bağlı olduğumuz yerlerde vatandaşlarımıza şunu öğretmemiz gerekiyor. Çok çalışmamız, çok üretmemiz, devletimizin yüceltmemiz lazım” dedi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu