Edirne

Edirne en çok göç alan iller arasında 44’üncü

Olgay GÜLER  / EDİRNE, (DHA)- TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Edirne 2022’de en çok göç alan iller arasında 44’üncü, en çok göç veren iller arasında ise 53’üncü sırada yer aldı.

TÜİK tarafından hazırlanan 2022 yılına ait iç göç istatistikleri kapsamında, Edirne’ye ait rakamlar da paylaşıldı. Türkiye’de iller arası göç eden nüfusun dağılımında, İstanbul 385 bin 294 kişi ile en çok göç alan il oldu. Edirne ise, 19 bin 699 kişi ile en çok geç alan iller arasında 44’üncü sırada yer aldı. Net göç sayısının 3 bin 502 olduğu kentte, net göç hızı  ise  8,5 oldu.

EDİRNE EN ÇOK VEREN İLLER ARASINDA 53’ÜNCÜ SIRADA YER ALDI

En çok göç veren iller arasında ise İstanbul yine birinciliği göğüsledi. 418 bin 82 kişi ile birinci olan İstanbul’u, 161 bin 912 kişi ile Ankara ve 107 bin 312 kişi ile İzmir takip etti. Edirne ise, 16 bin 197 kişi ile en çok göç veren iller arasında 53’üncü sırada yer aldı.

Edirne’de en önemli göç alma nedeni eğitim oldu.

Edirne’nin göç alma nedenlerinin başında ise eğitim yer aldı. Eğitimi sırasıyla hane/aile fertlerinden birine bağımlı göç, daha iyi konut ve yaşam koşulları, tayin/iş değişikliği, işe başlamak, iş bulmak, medeni durum değişikliği/ ailevi nedenler, ev alınması, aile yanına/ memlekete geri dönme, sağlık, bakım ve emekliliknedenleri izledi.

EN ÖNEMLİ GÖÇ VERME NEDENİ AİLE FERTLERİNDEN BİRİNE BAĞIMLI GÖÇ

Edirne’de en önemli göç verme nedeni ise 3 bin 057 ile hane / aile fertlerinden birine bağımlı göç oldu. Hane / aile fertlerinden birine bağımlı göçü sırasıyla eğitim, işe başlamak, iş bulmak, daha iyi konut ve yaşam koşulları, tayin/iş değişikliği, medeni durum değişikliği/ ailevi nedenler, ev alınması, aile yanına/ memlekete geri dönme, sağlık (122) ve emeklilik nedenleri izledi.(DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu