Tekirdağ

DÜNYA SU GÜNÜNDE SU TASARRUFUNA ÇAĞRI YAPILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu olan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından 22 Mart Dünya Günü dolayısıyla organize edilen ‘Su’ temalı konferans Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda geniş çaplı katılımla gerçekleştirildi.

Konferans ın açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, suyun önemini vurgu yaparak, TESKİ’nin su tasarrufu konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “SU KAYNAKLARININ KORUNMASI VE SU TASARRUFU KONUSUNDA GEREKEN DUYARLILIĞI GÖSTERMELİYİZ”

Daha sonra kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, su kaynaklarını korumanın ve suyun tasarruflu kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirterek,  “Hem yüzeysel hem de yeraltı su kaynaklarındaki azalma, su kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu durum kenty te  suyu tasarruflu ve verimli kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Su tüm canlıların en temel yaşam kaynaklarından biridir. Yaşamın devamlılığı, su kaynaklarının varlığına bağlıdır. İnsanoğlunun tarih boyunca uğruna savaş verdikleri su, varlığıyla uygarlıklarının yükselişine zemin hazırlamış; yokluğuyla ise uygarlıkların yok oluşuna neden olmuştur. Böylesine varoluşsal öneme sahip su kaynakları en verimli şekilde kullanılmalıdır. Suyun doğru yönetimi, ancak tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilebilir. Tarımsal sulamada tasarruf sağlayan yöntemlerin uygulanması, yağmur sularının bahçe sulamada kullanımı, sanayide az su kullanılan teknolojilerin yaygınlaştırılması ve suyun yeniden kullanımının sağlanması önem taşımaktadır. Aynı şekilde su kaynaklarının kalitesi ve ekolojik özellikleri korunmasına imkan sağlayacak çevresel hedeflere ulaşmak önceliklerimiz arasındadır. Gelecek nesillerin su ihtiyacını düşünerek hareket etmeli ve gereken duyarlılığı hep birlikte göstermeliyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan konferansa katılan tüm paydaşlar tarafından suyun gelecek için taşıdığı öneme ve tasarrufa vurgu yapıldı.

Kuzu Haber

Bu haber Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu