Tekirdağ

DSİ: İnecik 1-2 Barajlarında Çalışmalar Aralıksız Sürüyor

DSİ Tekirdağ’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

DSİ Tekirdağ’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltma çalışmalarını sürdürüyor.

DSİ’den yapılan açıklamada, “Son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” denildi,

İnecik 1-2 barajlarında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devam eden İnecik 1-2 Barajlarının tamamlanması ile barajlarda depolanacak su ile toplam 8 bin 710 dekar tarım arazisinin sulanmasının ve yılda 12,03 milyon metreküp içme suyu faydası sağlanacağını söyledi.

İnecik 2 barajında gövde sıyırma kazısının devam ettiğini ifade eden Yıldız, baraj imalatlarına devam edildiğini belirtti.

Yıldız, temelden yüksekliği 24,37 m ve su depolama kapasitesi 9,40 milyon metreküp olan İnecik-1 Barajı ile temelden yüksekliği 24,18 metre ve su depolama kapasitesi 3,42 milyon metreküp olan İnecik-2 barajının tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile dekar başına 2 bin 752 lira gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 24 milyon lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu