Yaşam

DOMUZ GRİBİNDE KORKUTAN YÜKSELİŞ

Özel Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzman Doktoru Demet Deniz Tekataş, son günlerde tırmanışa geçen domuz gribi vakaları ile ilgili bilgi verdi.

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirten Özel Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uz. Dr. Demet Deniz Tekataş, “Bu hastalık çok kolay buluşan bir virüstür. Bu hastalığın yayılım insanlardan insana bulaşarak olmaktadır. Genellikle öksürük, hapşırık ve virüslü yüzeye temas edip burun ya da gözlere dokunarak virüsü vücudumuza alırız” dedi.

BELİRTİLER NELER?

Domuz gribi belirtileri ile açıklamalarına devam eden Uz. Dr. Tekataş; “39-40 dereceye varan ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük, yaygın kas eklem ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk ve bazı vakalarda kusma ile ishal görünmektedir.” İfadelerini kullandı.

AMAN DİKKAT!

Domuz gribinde yüksek risk gruplarının altını çizen Tekataş; “Son günlerde artan vaka sayıları ile etkisini göstermeye başlayan domuz gribinin bazı kişilerde olma riski çok yüksektir. 65 yaş üstü ve 5 yaş altı kişiler, Hamile kadınlar, KOAH , Astım, Böbrek hastalıkları, Kalp ve Şeker hastalığı olan kişilerin gribe yakalanmamak için daha dikkatli olması gerekmektedir.” diye konuştu.

HASTA KİŞİLERDEN UZAK DURUN

“Hastalığın ilaç tedavisi semptomların görünmeye başlamasından itibaren 2 gün içinde başlaması gerekir.” diyerek tedavi ve korunma konusunda da bilgi veren Özel Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzman Doktoru Demet Deniz Tekataş; “Bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Korunmak için öksürdüğünüzde hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendil ile mutlaka kapatın. Kullandığınız mendili hemen çöpe atın. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. Uykularınıza dikkat edin. Bol sıvı alın. Sağlıklı beslenin. Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.” diyerek uyarılarda bulundu.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu