Balıkesir

‘Dalış Köyü, bölge ekonomisine can suyu olacak’ | Balıkesir

BALIKESİR, (DHA)-BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi’nin Gömeç’te inşa ettiği Dalış Köyü, açılış için gün sayıyor. Dalış Köyü’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hem Balıkesir hem de Gömeç’in ekonomisi için çok kıymetli bir yatırımı daha devreye aldıklarını söyledi.

Balıkesir’de; Büyükşehir tarafından inşa edilen ‘Gömeç Dalış Köyü’nün açılışı için geri sayım başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçtiğimiz yıl ekim ayında açılışı yapılan Balıkesir’in değerleri ile mitolojik kahramanların sergilendiği ‘Su Altı Heykel Galerisi’ni de kapsayan Dalış Köyü’ndeki çalışmaları inceledi. Yılmaz’a Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam eşlik etti.

‘ÇALIŞMALAR SONA ERİYOR’
Büyükşehir Belediyesi; Gömeç ilçesinde mavi bayrağın dalgalandığı Güvercin ve Martı koyları ile Karaağaç, Pelitköy İçmeler ve mavi bayraklı Pelitköy Bağlarburnu Sahili’ni kapsayan alanda Dalış Köyü’nün inşasının tamamlamak üzere olduğu ifade edilirken, Su Altı Akademisi’nde sportif dalışlar, kurumsal dalışlar, bilimsel dalışlar, engelli dalışları, teknik dalışlar ve arama kurtarma eğitimleri verileceği bildirildi. Fotoğraf atölyeleri, cankurtaran yarışları, triatlon yarışları ve yelken yarışları başta olmak üzere birçok atölye ve aktivite yapılacak olan, altyapısı ve yüzölçümü açısından Türkiye’nin ilk dalış merkezi olma özelliğini taşıdığı belirtilen tesis, engelli vatandaşların kullanımı göz önüne alınarak planlandığı ifade edildi. Ayrıca çalışmalar Gömeç Belediyesi ile iş birliği halinde sürdürülüyor.

‘HEDEFİMİZ TURİZMİ 12 AYA YAYMAK’
Dalış Köyü’nün tüm dalıcı eğitim seviyelerinde uluslararası sertifika alma imkanı sunacağını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, eğitim biriminin yanı sıra proje alanında 400 metrelik halk plajı, 9 bin metrekarelik çadır kamp alanı, 2 bin 500 metrekarelik dinlenme ile 2 bin 500 metrekarelik sosyal donatı alanları ve restoranın yer alacağını dile getirdi. Karağaç’ta, yapımı tamamlanan Eğitim Birimi’nde incelemeler yapan Yılmaz, hedeflerinin turizmi 12 aya yaymak olduğunu vurgulayarak, “Biz şehrimize aşığız. Şehrimizi tüm değerleriyle dünyaya tanıtmayı ve ekonomisini güçlendirmeyi istiyoruz. Balıkesir’imizin her ilçesi, kendine özgü değerleriyle ön plana çıkabilecek, marka olabilecek bir potansiyele sahip. Şehrimizin her ilçesine ayrı bir fonksiyon vermek istiyoruz. Gömeç’te tatil sezonunu uzatmayı hedefliyoruz” dedi.

‘ŞEHİR EKONOMİSİNE DEĞER KATACAK’
Dalış Köyü’nün Gömeç’in ekonomisi için de oldukça kıymetli bir yatırım olduğunu belirten Yılmaz, “İlçeye çok değer katacağına inandığımız Dalış Köyü’nü Türkiye’nin hizmetine açıyoruz. İddia ediyorum; Türkiye’nin en güzeli. Dünyada da fonksiyonları açısından en önemli dalış merkezlerinden biri olacak. Dalış Köyü Gömeç’e hem de Balıkesir’e çok değer katacak. Tüm Türkiye’deki itfaiyecilerin hem eğitiminden tutun dalış ile ilgili çalışmalar yapmak isteyenlere eğitimlerin verileceği bir yer.  Tam donanımlı, uluslararası standartlarda bir yer yaptık” açıklamasında bulundu.

‘İLÇELERİ ENTEGRE EDİYORUZ’
Balıkesir’in Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Yılmaz, tüm ilçeleri turizm açısından birbirine entegre eden adımları attıklarını belirtti. Yılmaz, “Buraya dalış yapmak için gelecek misafir, Havran’a gidip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Seyit Onbaşı ile görüştüğü müzeyi gezecek, orada tarihi yağ fabrikalarını ziyaret edecek. Ayvalık’a geçip balık yiyecek, merkezde alışveriş yapacak, Bigadiç’te güvecin tadına bakacak, İvrindi’den kuzusunu alacak, cam seyir terasına gidecek. Mekik gibi bunun alt yapısını dokuyoruz. Hepsini beraber planlıyoruz” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu