Çorlu

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tek Yürek Olduk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşun 100. yılında coşku sokaklara taştı. Yaklaşık 100 bin Çorlulu, 100. Yıl Fener Alayı’nda tek vücut olarak yürüdü. Konser alanını dolduran 100 bin Çorlulu, 100. Yıl Cumhuriyet Konseri’nde muhteşem bir koro oluşturdu.

28 Ekim 2023 Cumartesi günü Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5’inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından anıta çelenk sunumu gerçekleştirildi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasının ardından tören sona erdi.

Törene Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ Milletvekilleri Gökhan Diktaş ve İlhami Özcan Aygun, 5’inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, siyasi parti temsilcileri, askeri ve sivil erkân, askeri birlikler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda 100. Yıl Satranç Turnuvası ve Çorlu Belediyesi şehir Stadı’nda 100. Yıl Futbol Turnuvası düzenlendi.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Çorlu Kaymakamlığı makamında düzenlenen tebrikat töreninde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper, Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, tebrikleri kabul etti.

Çorlu Halkını Selamlayarak Bayramlarını Kutladılar

Tebrikat töreninin ardından törenler Atatürk Meydanı’nda devam etti. Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tören aracı ile halkı, öğrencileri ve askeri birlikleri selamlayarak bayramlarını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklâl marşımızın 5. Kolordu Bando Komutanlığı eşliğinde okunmasının ardından Çorlu Kaymakamı Murat Eren tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirildi. Tören, Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Can Mayti ve Abdülhamithan Ortaokulu Öğrencisi Seden Özen’in okuduğu şiirlerin ardından, cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Cumhuriyetin İlanını Canlandırdılar

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1922 akşamı “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!” söyleminin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanını canlandıran Çorlu Abdülhamithan Ortaokulu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ile yeniden canlandırıldı.

Çorlu halkının yoğun ilgi gösterdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, Çorlu Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin sergilediği gösterilerin ardından resmigeçit töreni ile son buldu.

Kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde düzenlenen “Öncü Kadınlarımız” karma resim sergisinin açılışı gerçekleştirilirken açılışa katılanlar sergideki eserleri tek tek incelediler.

5. Kolordu Bölge Bandosu Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Konseri” alanı dolduran vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

100 Bin Kişilik Muhteşem Cumhuriyet Yürüyüşü

Çorlu Şehitliği önünde toplanan genç yaşlı yaklaşık 100 bin Çorlulu “Yaşa Mustafa Kemal Paşa”, “Yaşasın Cumhuriyet” nidalarıyla önce Atatürk Meydanı’na ardından Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Motosiklet ve aralarında klasik otomobillerinde bulunduğu konvoy görülmeye değerdi. Ellerinde Fener Alayı’na katılan Çorlulular, ellerinde Türk bayrakları ile birlikte yaklaşık 4 kilometre yürüdü.

Zumba Şov İzleyenleri Coşturdu

Çorlu Rit’m Dance Fitness ekibi tarafından gerçekleştirilen zumba gösterileri, alanı dolduran on binlerce Çorlulu’yu coştururken vatandaşlar zaman zaman gösterilere eşlik etmeyi de ihmal etmedi.

“Sizlerle Gurur Duyuyorum”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle bir konuşma gerçekleştiren Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu halkıyla gurur duyduğunu ve olağanüstü kalabalıkta bir fener alayı korteji ile Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdüklerini ifade ederek, “Düzenlediğimiz fener alayına katılan on binlerce vatandaşımız ile muhteşem kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirerek Cumhuriyet Parkı’na geldik. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu sahneden kendinizi görmenizi isterdim. Sizlerle gurur duyuyorum!” dedi.

Başkan Sarıkurt konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Çorlu’muzun güzel insanları, kıymetli hemşehrilerim, Cumhuriyetin umudu sevgili gençler…

Bugün günlerden 29 Ekim. Barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen, 100 yıllık dev bir çınar olan, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği en kıymetli hazinemiz Cumhuriyet’in doğduğu gün bugün. Bugün en kutlu bayramımız…

“Cumhuriyet, 100 Yıldır Sönmeyen Meşale”

Cumhuriyetin 100 yıldır hiç sönmeyen meşalesinin aydınlığında; bu coşkuya, bu gurura ortak olan tüm hemşehrilerime kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum! Hoş geldiniz…

Cumhuriyet… Türk ulusu için ne büyük bir şans, ne büyük bir kudret…

Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadelesiyle kurulan, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük arayışının sonucunda doğmuş bir ulusun eseridir.

“Cumhuriyet, Türk Milletine Bırakılmış En Büyük Mirastır”

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük mirastır.

Atatürk’ün “Türk milleti yüksek karakteri, zekâsı ve çalışkanlığı ile medeni dünyada en yüksek mevkiye layıktır.” sözü, Cumhuriyetimizin temel felsefesini özetler. Bu söz, milletimizin yeteneklerine, özgürlüğüne ve eşitliğe duyduğu inancı ifade eder. Bizler, Çorlu halkı olarak bu inancı canıgönülden taşıyor ve yaşatıyoruz.

“Cumhuriyet, Yaşam Biçimidir”

Sevgili Çorlulular;

Cumhuriyet Bayramı, sadece bir tarih değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Özgürlüğümüzün, egemenliğimizin, laikliğin, adaletin ve barışın adıdır Cumhuriyet. Bugünlerde bu değerlere çok daha fazla ihtiyacımız var, biliyorsunuz. “Yurtta barış, dünyada barış.” diyen Ulu Önderimizin sözünün ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha anlıyoruz. Sırtımızı güvenle yasladığımız Cumhuriyetimizi bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü daima minnetle anıyoruz!

Cumhuriyet; özgürlüktür, bağımsızlıktır, umuttur, gelecektir, direniştir, eşitliktir, birliktir…

Cumhuriyet; benim, sensin, biziz. Biz hepimiz cumhuriyetin ta kendisiyiz!

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklar üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak, nesilden nesle aktarılacak ve Türk milletinin ellerinde daha da yücelecektir. Çünkü bu; Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda nice bedeller ödeyen milletimize karşı tarihî sorumluluğumuzdur.

“Söz Veriyoruz!”

Bu sorumluluğun bilinciyle; “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” diyen ve Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda daima ilerleyeceğimize söz veriyoruz!

“Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti, zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti…”

En güzel bayramımızı kutlamak için bugün burada bulunan; bu gururu, bu coşkuyu bizlerle birlikte yaşayan siz sevgili Çorlulu hemşehrilerim; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun! Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Cumhuriyet!”

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından 100. Yıl Cumhuriyet Konseri, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin sahne almasıyla başladı. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca sahnede kalan Şenlendirici, alanı dolduranlara unutulmaz bir klarnet resitali sundu.

Son olarak sahneye çıkan ünlü sanatçı Hakan Altun, birbirinden güzel şarkıları Çorlulular ile birlikte seslendirdi. Gece yarısına kadar süren konserde, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt gecenin anısına Çorlu halkı adına konuk sanatçılara çiçek takdim etti ve alanı dolduran on binlerce Çorlulu ile birlikte 10. Yıl marşını okudu.

Bu haber Çorlu Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

Başa dön tuşu