Yaşam

Cuma Namazına Giden 18 Çalışan İşten Atıldı İddiası!

Ergene İlçesi Vakıflar’da bulunan bir şirkette çalışan 18 işçi Cuma namazına gittikleri gerekçesiyle işten atıldı. Şirketin daha önce de namaza gidenlerden ücret kestiği öne sürüldü.

Muratlı Hizmet Gazetesi’nin haberine göre, Ergene İlçesi Vakıflar’da faaliyet gösteren ve dünyadaki birçok ünlü marka adına üretim yapan, ayrıca 26 ülkeye ihracatı bulunan tekstil ürünleri şirketinin 18 çalışanı, 11 Kasım günü İşletme Müdürü’nün bilgisi dâhilinde cuma namaza gitti. İddiaya göre işçiler, namazdan döndüklerinde firma sahibi B.F.A. tarafından kendilerine hakaret edildikten sonra sözlü olarak işten atıldı.

Fabrikaya noter üzerinden ihtarname gönderen işçilerden Sedat Kalan, her Cuma olduğu gibi 11 Kasım Cuma günü de İşletme Müdürü’nün bilgisi ile ve kartlarını da basarak namaza gittiklerini kaydederek; “Cuma namazına gittik. İbadet için dışarıda olduğumuz süre zaten maaşımızdan kesiliyordu. Namaz dönüşü firma sahibi B.F.A. önümüzü kesip, nereden geldiğimizi sordu. Cuma namazından geldiğimizi söyleyince; ‘İlkokul mezununun arkasında namaz kılıyorsunuz.

Kuran’da Cuma var mı, bunun açıklamasını yapın. Hangi ayette, hangi Kuran’da Cuma farzdır diye yazıyor? Yıl olmuş 2022, siz hala bunlara inanıyor musunuz? Cumaya giden sizin gibi cahil insanlarla çalışmak istemiyorum. Tazminatınızı alın, defolun gidin’ diyerek bizi fabrikadan kovdu. Ama paramızı vermediler. İşletme Müdürü ise ‘Ben buraya Cuma’ya gittikleri için işten çıkarıldılar yazamam. İstifa edin, ben sizin kıdeminizi, ihbarınızı yatırtırım, işsizlik sigortasından da faydalanmanızı sağlarım’ diyerek, boş kâğıda imza attırmak istedi.

Biz kabul etmeyince, giriş çıkış kartlarımızı toplayıp tazminatlarımızın en geç Salı günü yatacağını söyledi. Ancak ödeme yapmadılar. Ardından da işçileri arayıp, ‘Hiçbir şey ödemiyoruz, gelin işbaşı yapın’ yanıtı verdiler” şeklinde konuştu.

İşçilerin avukatı da yaşanan durumda, işten çıkarmanın haricinde kişilerin inanç hürriyetlerine hakaret de olduğunu ifade ederek; Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Firma sahibi B.F.A’nın daha önce de sendikaya üye olmak isteyen işçileri ‘Gerekirse fabrikayı bir yıl kapatarak buna engel olurum’ deyip, beysbol sopasıyla kovaladığı ve çok sayıda işçiyi işten attığı iddia edildi.

İddialarla alakalı olarak bahse konu şirketten yapılan açıklamada ise; Cuma namazından dönen çalışanlarla ‘Planlı olmayan, anlık bir konuşmanın’ yaşandığı, yaşanan diyalog sonunda 18 çalışana Pazartesi gününe kadar mazeret izni verildiği belirtildi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Kaynak
Foto Takvim GazetesiHaber Muratlı Hizmet Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu