Yaşam

Çorlu’da Asırlık Meşe Ağaçları Kesiliyor!

 

Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde Büyükşehir Kanunu ile birlikte mahalle statüsüne geçen Seymen köyünde, tarihi adı Armasi Çiftliği olan mevkide orman olarak kayıtlı bölgede asırlık meşe ağaçlarının kesilmeye başlanması bölgede büyük tepkiye neden oldu.

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Çorlu Kent Konsey Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Murat Sevgi, “Bu bölge Istranca ormanlarının güneye doğru uzanan kollarından biri. En güney ucu. Bu doğal varlıklar bölgemizin yaşam kaynakları. Yapılaşma ve endüstriyel tarımın gün geçtikçe daralttığı doğal yaşam alanları hızla azalıyor. Bu azalma tehlike sınırını çoktan geçti” dedi.

Trakya topraklarının en büyük orman rezervi olan Istranca ormanları bölgede yaşayan 2.000.000 kişinin ve beraberindeki canlı yaşamının hayat kaynağı. Yaşanan göç, çarpık yapılaşma ve plansız sanayileşme nedeniyle doğal kaynaklarımız her geçen gün zarar görüyor.

Ağaçların kesilmesine tepkisini dile getiren Sevgi, “Meşe ormanları doğal yaşamın ve yaban hayatının barınak yerlerini oluşturuyor. İklimden su rezervine kadar pek çok etkisi var.” dedi.

Kaynak: www.ozgurifade.com.tr

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu