Çorlu

Çorlu, 100 İl Arasına Girmeyi Bekliyor


Mehmet YİRUN-Şafak TAŞOYAR/ÇORLU(Tekirdağ), (DHA)- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkiye’ye 100 il açıklaması il olacak ilçeler arasında gösterilen Tekirdağ’ın Çorlu…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısında yaptığı, “Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” açıklaması, yıllardır il olacak ilçeler arasında gösterilen Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde olumlu karşılandı.

Nüfusu 292 bin olan ve Türkiye’nin nüfus açısından en büyük ilçeleri arasında yer olan Çorlu, Türkiye’nin önemli sanayi bölgeleri arasında da yer alıyor. Çorlu Atatürk Havalimanı’na sahip olan Çorlu, daha önce mahallesi olan Ergene ilçesiyle birlikte yaklaşık 1000 fabrika bulunuyor.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Türkiye’nin 100 ile çıkacağı yönündeki açıklamaların büyük bir heyecan yarattığını söyledi. Çorlu’nun sanayi ve ticaretin çok kuvvetli olduğunu bölge ve ülke ekonomisine büyük değer yarattığını ifade eden Volkan, şunları söyledi:

SANAYİ ÖN PLANDA

“Bu sanayi gelişimiyle birlikte çok hızlı bir şekilde bölgemiz göç alıyor. Sanayi girişimini bu aldığı göç ile beraber destekliyor. Bugün Ergene ilçesiyle birlikte 1000’in üzerinde fabrika ile Çorlu, Türkiye’deki en büyük üretim üslerinden bir tanesi. Biz  il olmakla beraber şu anda yaşadığımız sıkıntıyı hızlı gelişmemize bağlı olan bu sıkıntıları en rahat şekilde aşacağımızı, hem bölgemizin gücüne hem de ülkemizin ekonomisine çok ciddi bir şekilde faydamız olacağımızı çok net bir şekilde görüyoruz.

Çorlu, uluslararası havalimanı olan, gümrük kapılarına Türkiye’nin ülkenin en büyük pazarı olan Avrupa’ya yakınlığı  nedeniyle çok büyük yatırım fırsatları sunuyor. Türkiye’nin 81 ilinden göç alıyor. Sanayi ve ticaretin hızlı gelişmesiyle çok ciddi desteklenmesi gereken bölgelerimizden bir tanesi. İl olma konusu bir yandan bizim ülkemiz üretim gücüne destek olurken bir yandan da bu hızlı gelişimden doğan ihtiyaçların daha hızlı karşılanması konusunda bizlerin elini çok daha rahatlatıyor.

Biz uzun dönemde çok hızlı bir şekilde büyüyen bir bölgeyiz ve bununla beraber birçok sorun da veya çözülmesi gereken hızlı aksiyon alınması gereken konumuz da mevcut. İnşallah bu proje hayatta geçer, 100 ilimizin içerisinde bir tanesi Çorlu olur. Heyecanla il olmayı bekliyoruz” dedi.

’17 İLDEN FAZLA NÜFUSU VAR’

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Trakya’nın en büyük nüfusuna sahip olduklarını belirterek, “Bugün İstanbul’u denklemin içerisinden çıkardığınız anda Trakya’daki nüfus büyüklüğü en büyük yaşam alanı.  Bu büyüklüğüyle bugün itibariyle 17 ilin interland nüfusuyla beraber nüfusundan fazla bir nüfus var.

34 ilimizin ise merkez nüfusundan büyük bir nüfusumuz var ve hızlı gelişen büyüyen bir bölgeyiz. Elbette sanayi şehri olarak ifade ediliyor ama aynı zamanda Çorlu aslında ticaret, sosyal yaşam ve kültür yaşamında yoğun bir şekilde yaşandığı bir şehir.

Bugün şehirde yaşadığımız sorunların önemli bir çoğunluğu da çok toplantıda ifade ettiğimiz üzere yönetim şeklimizden kaynaklanıyor. Aslında ile önelik dertlerimiz var ama dermanlarımız ilçe dermanı. Bu belediye başkanlığında hissediliyor, kaymakamlıkta, adli mekanizmalarda, sağlıkta,  emniyet teşkilatında hissettiriyor. Kadrolar olması gereken sayılarda değil, bu anlamda hem merkezi idareden gelen kaynakların yani merkezi bütçeden gelen kaynakların artmasına vesile olacağı için daha fazla iş üretebilme imkanı her birimiz için oluşturacak.

Hem de yeni kurumsal yapılar oluşacağı için  insan kaynağımız çoğalacağı için daha nitelikli, daha farklı kendimizi daha fazla gösterebileceğimiz imkanları da şehrimiz adına doğurabileceğini düşünüyorum” dedi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu