Yaşam

Boğazına Su Kaçan 2 Yaşındaki Çocuk Eczane Teknikeri Tarafından Hayata Döndürüldü

Çerkezköy’de yüksek ateş nedeniyle annesinin banyo yaptırdığı esnada boğazına su kaçan 2 yaşındaki çocuğu ailesi ile birlikte götürüldüğü eczanedeki teknisyen kurtardı.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Tarım Sokak No: 11/13A’da meydana gelen olayda evde ateşi çıkan 2 yaşındaki Zeynep Mira Çay’ı 22 yaşındaki annesi Aleyna Çay banyo yaptırmak istedi. Annesinin banyo yaptırdığı esnada küçük kız çocuğunun boğazına su kaçtı.

Paniğe kapılan anne durumu evde bulunan eniştesi Onur Könteci’ye anlatarak, nefes alamayan baygın haldeki Zeynep Mira Çay’ı hemen yan tarafta bulunan sağlık ocağına götürmek istedi.

Bu esnada öğle tatilinde olan sağlık ocağının kapalı olduğunu gören ailenin telaşını fark eden Erdem Eczanesi teknisyeni Rabia Gürsül bilinci kapalı olan küçük kıza müdahale etti.

Eczane teknikeri Rabia Gürsül’ün yerinde ve doğru müdahalesi ile hayatı kurtulan çocuk mahalleyi sevindirdi.

Ateşi çıktığı için çocuğunu banyo yaptırmak istediğini kaydeden Anne Aleyna Çay, “Akrabalarımızla evde oturduğumuz esnada kızımın ateşinin yükselmesi üzerine banyo yaptırmak istedim.

Banyoda üstüne su döktükten sonra kızımın nefesinin kesildiğini ve morarmaya başladığını fark ettim. Paniğe kapılarak evde bulunan eniştem Onur Könteci’den yardım istedim. Bir süre kendi çabalarımızla kızımı kendisine getirmeye çalıştık.

Çaresiz kalınca eniştem Onur Könteci kızım Zeynep’i kucağına alarak sağlık ocağına götürmek istedi. Sağlık ocağının da öğle tatilinde olduğunu görünce eczaneden yardım istedik.

Eczanede bulunan Rabia Gürsül’ün müdahalesi ile çok şükür çocuğumuz kendisine geldi. Daha sonra sağlık ocağına götürdük ve hava verdiler. Çocuğumun durumu çok şükür iyi. Onu tekrar hayata bağlayan Rabia Gürsül’e ve herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

BİLİNCİ KAPALIYDI

Olayın şans eseri eczanenin önünde meydana gelmesi olası bir faciayı önlerken, nefes alamayan iki yaşındaki çocuğu kucağına alıp, ardından sırtına vurarak kusmasını sağlayan iki çocuk annesi eczane teknisyeni Rabia Gürsül, “Öğlen arasıydı, sesleri duyunca kapıya yöneldim. Birden kapıya çıkınca kucakta baygın halde bir çocuğu gördüm ve çocuğu kucağıma verdiler.

İlk etapta ne olduğunu anlayamadım. Saçlarının ıslak olduğunu görünce su yuttuğunu düşündüm. Ters çevirip hemen heimlich manevrası yaptım. Gözleri kaymış ve baygın haldeydi. Müdahalenin ardından öksürüp kendine geldi. Ardından sağlık ocağından doktorlar geldi.

Sağlık ocağına götürdük. Kendisine oksijen verildi. Ambulansla Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünde bilinci açıktı. Çok şükür doğru ve zamanında yapılan ilk yardım sayesinde küçük çocuğumuz kurtuldu. Bizler de insanlık görevimizi yerine getirmiş olduk” dedi.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu