Tekirdağ

Başkan Uzunlar Ahilik Haftası etkinliklerine katıldı

 

Anadolu kültürünün önemli bir mirası olan Ahilik geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları, 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Kırşehir’de yaşamış olan ve Ahilik Teşkilatı’nı kuran Ahi Evran-ı Veli’yi anmak onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası, Tekirdağ’da da kutlandı.

AHİLİK GELENEĞİNİ YAŞATAN ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Kutlama etkinlikleri kapsamında, Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu ve protokol konuşmaları gerçekleşti. Daha sonra Hüseyin Ali Yücel Meydanı’nda kutlama etkinlikleri yapıldı. Kutlamalarda, halk oyunları ve Mehter Takımı konseri, temsili olarak Ahilik geleneğinde ustalığa yükselmeni sembolü olan Şed Kuşanma töreni gösterisi sergilendi. Ayrıca kutlamalar kapsamında Tekirdağ’da yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı seçilen esnafa belgeleri temsil edildi.

BAŞKAN UZUNLAR ESNAFLA BİR ARAYA GELDİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Tekirdağ Valiliği tarafından organize edilen ve Tarihi Valilik Binası önündeki tören alanında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine iştirak etti. Uzunlar, Tekirdağ protokolü, siyaset ve iş camiası ile meslek ve esnaf odaları temsilcilerinin ilgi gösterdiği törende hazır bulunarak esnaf ve zanaatkârlarla bir araya geldi.

“AHİLİK RUHUYLA İLERLİYORUZ”

Kutlamaların ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, “Tarihimizin derinliklerinden gelen ve toplumsal dayanışmayı öğreten Ahilik geleneğini, Ahilik Haftası kapsamında kutladık, şehrimizin kıymetli esnaf ve zanaatkârlarıyla bir araya geldik. Meslek geleneğini, dayanışma ve dürüstlük ilkeleriyle bir yaşam biçimi haline getiren Ahilik kültürünün kuşaklar boyu sürmesiyle temennisiyle, şehrimizin emektar esnaf ve zanaatkârlarının Ahilik Haftası’nı gönülden kutluyorum. Bu kıymetli mirası yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. Ahilik ruhuyla, şehrimizi daha aydınlık yarınlara taşıma azmiyle ilerliyoruz,” diye konuştu. 

Bu haber Süleymanpaşa Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu