Tekirdağ

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’IN HARF DEVRİMİ’NİN TEKİRDAĞ’DA UYGULANIŞININ 94. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’IN HARF DEVRİMİ’NİN TEKİRDAĞ’DA UYGULANIŞININ 94. YIL DÖNÜMÜ MESAJI


23/08/2022 09:15:50

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Harf Devrimi’nin Tekirdağ’da uygulanışının 94. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kadir Albayrak mesajında şu ifadelere yer verdi.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Ağustos 1928 tarihindeki Tekirdağ ziyaretinde Yeni Türk Alfabesi’nin ilk kez uygulanışının 94. yıl dönümünü kutluyoruz.

Yeni Türk Alfabesi’nin kabulü, çağdaşlaşma mücadelemizin en önemli aşamalarından biridir. Türkçe’nin yapısına uygun olan Yeni Türk Alfabesi, okuma-yazmayı öğrenmeyi çok daha kolay hale getirmiştir. Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında yurt genelinde millet mekteplerinin açılması okur-yazar insan sayısının çok hızlı bir şekilde artmasını sağlamıştır.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yeni Türk Alfabesi’nin uygulanacağı ilk yer olarak Tekirdağ’ı seçmesi elbette tesadüf değildir. Yüzünü güneşe çeviren insanlar diyarı Tekirdağ, aydınlanma ve çağdaşlaşma mücadelemizde her zaman en ön saflarda yer almıştır.

Tekirdağ halkı olarak Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna kadar bağlıyız ve Cumhuriyet değerlerini geçmişte olduğu gibi bundan sonra da yaşatmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Harf Devrimi’nin uygulanışının 94. yıl dönümünü kutluyor, bu büyük devrimin mimarı Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.

Kadir Albayrak

Büyükşehir Belediye Başkanı

Bu haber Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu