Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

BAŞKAN ALBAYRAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU


25/07/2022 20:20:40

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Sarı Köşk’te Tekirdağ’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

Başkan Albayrak, “Demokrasimizi güçlendirmek ve ülkemizin gelişimine ivme kazandırmak için basına yönelik her türlü baskı, kısıtlama ve sansür ortadan kaldırılmalıdır”

Burada bir konuşma yapan Başkan Albayrak, “Temel hak ve hürriyetlerden biri olan “basın özgürlüğü”, demokrasinin tamamlayıcı unsurlardan biridir. Haber verme, denetleme, eleştirme, eğitme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri olan basın, bireylerin haber alma özgürlüğüne hizmet etmektedir. Dünya genelinde basın özgürlüğü, demokratik gelişmişlikle doğru orantılıdır. II. Meşrutiyet’in ilanının ardından sansür uygulamasına son verildiği tarih olan 24 Temmuz 1909, Türk Basın tarihinde önemli bir gündür. Her ne kadar 114 yıl önce sansür uygulamasına son verildiği ilan edilmiş olsa da çok değerli basın emekçilerimiz ve demokrasiye gönül vermiş vatandaşlarımız halen basın özgürlüğü için mücadele vermektedir. Demokrasimizi güçlendirmek ve ülkemizin gelişimine ivme kazandırmak için basına yönelik her türlü baskı, kısıtlama ve sansür ortadan kaldırılmalıdır. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nün “basın özgürlüğü” konusunda toplumsal duyarlılığımızı daha da güçlendirmesi ümidiyle, halkımızın haber alma özgürlüğüne hizmet eden değerli basın emekçilerimize meslek yaşamlarında başarılar diliyorum.” dedi. Başkan Albayrak daha sonra basın mensupları ile sohbet ederek gündemi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin il genelinde sürdürdüğü yatırımları değerlendirdi.

Sarı Köşk İle İlgili Sunum Gerçekleştirildi

Etkinlikte ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin tarafından restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Sarı Köşk’ün tarihi, teknik yapısı ve restorasyon süreci ile ilgili basın mensuplarına sunum gerçekleştirildi. Sunumda Süleymanpaşa İlçesi Ertuğrul Mahallesi Barbaros Caddesi’nde bulunan ve 20. Yüzyıl başında inşa edildiği tahmin edilen yapının Cumhuriyet Dönemi’nde Milli Savunma Bakanlığı’na devredilerek karargâh ve askerlik şubesi görevi gördüğünden söz edilerek, 2018 yılında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilen yapının restorasyon çalışmaları kapsamında rölöve, restitüsyon, restorasyon ve güçlendirme projelerinin Tekirdağ Belediye Başkanlığı tarafından hazırlatıldığı, bu çalışmalar çerçevesinde ahşap ve taş mimari elemanların bozuk olanları değiştirilip, sağlam olanların onarımları yapıldığı ve yapıda güçlendirme çalışmaları ile bahçe düzenlemesinin de tamamlandığı belirtildi. Bir katı başkanlık makamı olarak kullanılan yapının diğer katları kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte daha sonra Başkan Kadir Albayrak ve basın mensupları tarafından Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kültürel mirasını geleceğe taşımak amacıyla restore edilen binaların geçmiş ve şimdiki durumlarını anlatan fotoğraf sergisi gezildi.

Bu haber Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu