Edirne

Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu ilk toplantısını yaptı

 

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valiliği’nce Balkanlar’la yapılacak işbirliklerinin tek bir platformdan yürütülmesini sağlamak amacıyla oluşturulan Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu ilk toplantısını yaptı.

Platformun ilk toplantısı Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Edirne’nin sahip olduğu ekonomik, ticari ve kültürel potansiyeli harekete geçirip, Balkanlar’daki ortak kültürel mirasın korunmasının amaçlandığı platformun toplantısına Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, platform üyesi kurum ve kuruluş ile sivil toplum temsilcileri katıldı.  

‘İLİŞKİLERİN PLATFORMLA SİSTEMLİ YÜRÜTÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ’

Toplantının açılışında konuşan Vali Sezer, Balkanlar’da bugüne kadar yapılan çalışmaların kısa süreli ve geçici olduğunu, bunun sağlıklı bir yapı olmadığını söyledi. Sezer, “Birçok sivil toplum kuruluşumuz, birçok yerel yönetimimiz birçok idare, sanayi ve ticaretle ilgili birçok odalarımız, birbirinden bağımsız bir şekilde Balkanlar’la birçok ilişki yönetiyorlar. Yürütülen ilişkiler ve yapılan projelerin kısa süreli olduğu ve kişiler oradan ayrıldığı zaman amacına ulaşmadığını görüyoruz. Bu tamamen sistemli olmayan ve birbirini tamamlamayan projelerden kaynaklı bir ilişki yönetimi. Bu çok sağlıklı bir ilişki değil. Kadim ilişkilerin sistemli bir şekilde platformla yürütülmesini hem bizler için hem de bizden sonra gelecek yöneticiler için önemli olduğu kanaatindeyiz” dedi.  

‘AMACIMIZ EDİRNE’Yİ GERÇEKTEN BALKANLARIN MERKEZİ YAPMAK’

Amaçlarının sürdürülebilir ve kalıcı ilişkiler kurulması olduğunu belirten Sezer, “Bu platformla ilgili olarak 8 tane çalışma grubu kuruldu. Buradaki temek amacımız sivil toplum kuruluşlarımızın birbirlerini görmeleri. Eğitimle ilgili ortak projeler üretebilmeli. Birimiz personel kaynağı verirken birimiz mali kaynak sağlayalım. Birimiz yer sağlayalım. Hepsi, ortak bir havuzda ortak bir amaca hitap etsin ve dolayısıyla amaçlarımıza daha hızlı ulaşalım. Amaçlarımız balkanlardaki soydaşlarımızla oradaki diğer ülkelerle kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak. Eğitim, kültür, sağlık, spor, sanayi gibi bütün kapsamlarda sürdürülebilir ilişkiler kurmak. Burada amacımız Edirne’yi Balkanlar’ın gerçekten merkezi haline getirebilmek. Buradan bütün kapıların açılacağı ortak anlayışla oluşturulan lokasyonlar oluşturup orada da bizimle beraber hareket edebilecek, bizim anlayışımızı yansıtabilecek birliktelikler ortaya koymak” diye konuştu.

‘PLATFORM ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER YAPACAK’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da platformun geleceğe yönelik çok önemli görevler yapacağını belirtti. Gürkan, “Balkanlar olmadan Edirne, Edirne olmadan Balkanlar olmaz. Bu bağlamda hepimiz birbirimizle çok uzun yıllara dayalı dostluklarımız, akrabalıklarımız var. Edirne valimizin başkanlığında kurulmuş olan bu platformun geleceğe dönük çok önemli görevler yapacağını yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

‘SOYDAŞLARLA İLİŞKİLERİ İLERİ TAŞIMAK İSTİYORUZ’

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise  Balkanlar’la olan ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Aksal, “Edirne’yi Balkanlar’ın başkenti diye tarif ediyoruz. Osmanlı’ya bir asra yakın başkentlik yapmış Edirne aynı zamanda Balkanların da başkenti. Halen bu ilişkilerimiz soydaşlarımızla devam ediyor. İnşallah Balkanlarla ve Balkanlardaki soydaşlarımızla ve ülkelerle tüm anlamda ilişkilerimizi daha ileri taşımak istiyoruz. Ben bu platformun hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.(DHA)

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu