Kırklareli

Bakan Kacır: Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz


Olgay GÜLER- Umut IŞIK/KIRKLARELİ, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “OSB’ Yeşillerimizin OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Olgay GÜLER- Umut IŞIK/KIRKLARELİ, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “OSB’ Yeşillerimizin OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi ile 300 milyon dolarlık finansman kullanıyoruz. Proje ile Türkiye’deki seçilmiş OSB ‘lerin büyümeleri, sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. şehirdeki sanayi işletmelerinin etkin yeşil dönüşümünü sağlamak üzere Dünya Bankası ile iş birliği halinde 450 milyon dolarlık bütçeli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni de hayata geçiriyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, toplu açılış törenlerine katılmadan önce Kırklareli’de valiliği ziyaret etti. Vali Birol Ekici ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Kacır, daha sonra Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde 19 fabrikanın toplu açılış törenine katıldı. Tören alanında kendi bünyesinde Togg otomobille gelen Bakan Kacır, gerçekleştirilecek, tekstilden metal sanayine, makineden kimya sanayine 19 üretim sınavı 10,6 milyar liradan fazla yatırımla Kırklareli’ne ve öğrenim değer katacağını belirterek, “4 bin 300’den fazla vatandaşımıza iş imkanı sunmuş Bu fabrikalarda üretilen ürünler sadece iç pazara sunulmayacak, ihracatla da ekonomimize katkı sağlayacak.Ben bu fırsatla bu yatırımlarda emeği geçen müteşebbislerimize şükranlarımı sunuyor, açılışını tüketen fabrikalarımızın çalıştığı hayırlı uğurlu olsun ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

‘OSB’Sİ OLMAYAN İLİMİZ KALMADI’

Milli Teknoloji Hamlesi projesinin temelini oluşturan ve geliştiren ülke haline dönüştürmek, küresel pazarda ülkenin genişlemesini artırmak ve dünyanın kapsamlı bir üretim merkezi olarak parçalarını pekiştirmek amacıyla, güçlü ve çevre dostu planlı sanayi alanlarına sunduklarını ifade eden Kacır, sözlerine şu şekilde devam etti:

“60 yıldır başarı ile sürdürülen organize sanayi bölgesi modeli bu bölgelerde yer almakta. OSB’lerimiz; ortak altyapıları, çevreci yaklaşımları ve tedarik zincirinde oluşturulanları verimlilikle sanayimize birliktelik hizmeti veriyor. Firmalarımızın kümelenmesini sağlayarak firmalarımıza iş aşılıyor. Milli Teknoloji Güçlü Sanayi vizyonumuzda lider rolu Bu bilinçle, 2002 yılında 192 OSB kuruluyken, son 21 yılda 161 OSB daha kazandırdık.OSB’lerimizde çalışan sayıda da 5 kat artarak 2,5 milyona yükseldi.Bugün geldiğimiz yerde 353 OSB ile artık OSB’si olmayan ilimiz kalmadı. İnşa ettiğimiz bu güçlü üretim seçeneği ile birlikte; ticari araç lideri Avrupa lideriyiz. Askeri insansız hava aracı bıçağı, dünya lideriyiz. Beyaz üstün kalite Avrupa lideriyiz. Dünyada 2’nci sırada yerden alınır. Güneş paneli üreten Avrupa’da liderz, dünyada 4’üncüyüz Çimento ve demir-çelik üretimi Avrupa 1’incisiyiz.Geçen yıl ihracatımız 254 milyar dolar ile yeni bir rekor kırıldı ve bu rekorun önde gelen imalat sanayimiz var. Türkiye Yüzyılı’nda bu başarı hikayesinin daha da güçlenerek devamını sağlamak üzere sanayimizin dijital ve yeşil tüketimini hızlandırıyoruz. Model fabrikalarımızda yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitim ve danışmanlık hizmetleri sayesinde işletmelerimizin verimlilik oranlarını yükseltiyoruz. Kocaeli, Denizli, Eskisehir, Samsun, Trabzon ve Malatya’daki yeni model fabrikalarımızla, fabrika sayımızı 8’den 14’e çıkarıyoruz. KOBİ’lerimize özel olarak tasarladığımız Dijital Dönüşüm Değerlendirme Modelini sunuyoruz.”

‘TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’

Bakan Kacır, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya’nın Verimli KOBİ’leri projesiyle 19’u Kırklareli’de olmak üzere 133 KOBİ’de süreç ve enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi. Kacır, “Ayrıca, imalat sanayimizin dijital dönüşüm yatırımlarını artıracak Dijital Dönüşüm Destek Programı’nı devralacakz. 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefimiz ve Avrupa Yeşil Mutabakatı kalp krizi gerek ulusal gerek uluslararası kaynakları çalıştırılıyor. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında projeler için çoğalmaya kadar 8 milyar TL finansman sağlanmıştır. Ergene Nehri’nin yasaklanmasını önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden 5’ini tamamladık. Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi ile 300 milyon dolarlık finansman kullanıyoruz Proje ile Türkiye’deki seçilmiş OSB’lerin büyümeleri, büyümenin sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. iş birliği halinde 450 milyon dolarlık bütçeli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi projesini de hayata geçiriyoruz. KOSGEB’e 250 milyon parça kısmıyla ulaşıyor; KOBİ’lerin yeşil dönüşümü kapsamındaki değişiklik enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi gibi tematik alanlarda gerçekleştirilecek faaliyetler desteklenmeye devam ediyor. TÜBİTAK’a ait 175 milyon bölümlük kısımla da gelişmiş yeşil teknolojiler, daha geniş veya daha geniş bir alanda bulunan yeşil yenilikleri içeren yeni sürümlerde yer alıyor. Tüm bu adımlar ile birlikte hedefimiz; sanayimizin yeşil dönüşümünü etkin şekilde destekliyoruz. Çünkü bizim güçlü ve enerji üretim altyapımızı güçlü Türkiye’nin anahtarı olarak görüyoruz” diye konuştu.

‘YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, sanayicilerin kaynaklardan azami ölçüde faydalanmasını önemli bulduğunu söyleyen Bakan Kacır, “Ülkemizin tümünün topyekun kalkınmasını sağlamak ve refahın toplumun tüm kesimlerine ulaşmak adına sadece büyükşehirlerimizde değil, Türkiye’nin dört bir yatırımlarının önünü açıyoruz. 2002 yılında Kırklareli ‘nde sadece 2 organize sanayi bölgemizde 900 kişi istihdam edilirken, bugün 4 organize sanayi bölgemizde, 109 parselde istihdam 18 bini aştı. İşte bugün bir araya gelmemize vesile olan Kırklareli OSB’de yaklaşık 507 hektarlık alanda yer alan firmalarımıza modern bir yatırım potansiyeli mevcut. 21 yıl Kırklareli’deki firmalarımıza 105,2 milyar lira sabit yatırım yapıldı 651 yatırım teşvik belgesi düzenlendik, yaklaşık 25 bin kişilik istihdamın önünü açtık.Açılışını gerçekleştirdiğimiz üretim tesislerimizin 18’i de bu desteklerden faydalandı. KOBİ’lerimizin yanında durmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 1383 işletmeye yaklaşık 80 milyon liralık destek sağlandık, 3 bin yakın işletmeye 560 milyon liralık kredi hacmi oluştu. Tabi Kırklareli’nde inşa edildiği üretim süreci ile birlikte arzumuz şehrimiz sanayinin teknoloji odaklı dönüşümünü sağlamak. Yakın zamanda Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesini hayata geçiriyor. Kırklareli’nde, 6 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi’nde 153 kişi çalışıyor” ifadesinden yararlandı.

‘YANINIZDA OLACAĞIZ’

Bakan Kacır, TÜBİTAK aracılığıyla 20 yılda; akademik Ar-Ge programlarıyla 27 projeye 16 milyon lira destek sağladıklarını belirterek, “Bilim insanı destekleri kapsamında 98 bilim insanına 21,4 milyon lira, özel sektöre yönelik destek programları kapsamında 37 projeye 91 milyon lira destek sağladık. Tabi biz Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosistemimiz için bu bilgiyi yeterli buluyoruz.Ben bu fırsatla, Kırklareli’nin potansiyeline inanmış ve güvenmiş sanayicilerimize de bir çağrıda bulunmak istiyorum.Küresel rekabet yarışında yer almak istiyorsanız, teknolojideki hızlı dönüşüme uyum sağlamak zorundasınız, Ar-Ge ekosisteminde daha çok yer istiyorsunuz. Bu süreçte, kırklareli’nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemimizde aktif rol alarak, üretim ve ihracatımızda daha çok yer elde edilmesinden şüphem yok” dedi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısında Milli Teknoloji Hamlesi dünyasında, sanayinin tüm sektörlerinde ilerlemesini ve kalıcı olarak sürdüğünü söyleyen Kacır, “Cumhuriyet tarihi rekorlarını kıran ihracatımız ile imalat ihracattaki yüzde 90’lık payı bu başarıyı sürekli büyütüyor. Son 12 çeyrekte ekonomimizi sürekli büyütüyor” Pandemiden bu yana dünya ekonomisi yüzde 7 büyümeken yüzde 20 büyüdük.Avrupa’ya açılan Dereköy Sınır Kapısı, Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada Limanı, İstanbul’a yakınlığı, en önemli sunduğumuz canlı yatırım ortamı ve sanayi ile Kırklareli’miz son 21 yılda önemli bir üretim değişimine dönüştü.İlerleyen zamanlar, daha birçok projeyi hayata geçirecek, daha fazla yatırımı şehrimize girecek ve Kırklareli’nin sanayisini daha da büyüteceğiz.Bunu, siz değerli iş insanlarıyla birlikte başarabiliriz.Hep birlikte, bu şekilde Türkiye’nin ekonomik büyümesinde daha ileri bir dereceye kadar taşıyacak, hep birlikte, daha güçlü, daha ekonomik ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için devam edeceğiz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz katkı hizmete katkısında emeği, katkı ve destek bulunanları kutluyorum” dedi. (DHA)

 

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu