Yaşam

Ayçiçeğinde Verim Kaybı Tespit Çalışması

Abdullah YALÇIN/TEKİRDAĞ, (DHA)- TEKİRDAĞ’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, aşırı sıcaklar nedeniyle ayçiçeğinde yaşanan verim kaybının tespiti için çalışma başlattı. Müdürlükten yapılan açıklamada, iklim değişikliğinin getirdiği abiyotik stres faktörleri bitkisel üretim üzerinde olumsuz etkileri devam ettiği kaydedildi.

Türkiye’nin yağlık ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Trakya’da üreticinin ‘sarı gelin’ olarak adlandırdığı ayçiçeği, aşırı sıcaklar nedeniyle gelişim gösteremedi. Tekirdağ’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kuraklık nedeniyle ayçiçeğinde yaşanan verim kayıplarını belirlemek için tespit çalışması başlattı. Müdürlükten yapılan açıklamada, “İklim değişikliğinin getirdiği abiyotik stres faktörleri bitkisel üretim üzerinde olumsuz etkileri devam etmektedir. İlimiz ayçiçeği ekili alanlarında kuraklık nedeni ile oluşan verim kayıplarının tespit edilmesi amacıyla il ve ilçe müdürlüğümüz teknik  personelleri saha çalışmalarına devam etmektedir. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Ürün Masaları biriminden ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden konu uzmanları saha çalışmalarımıza eşlik ettiler. İl genelinde 11 ilçemizde konuya kuraklıktan etkilenen alanlara ilişkin ön tespit çalışmalarımız devam etmektedir,  muhtarlıklar ve üreticilerimizden gelen başvuruların ilçe müdürlüklerimizce alınarak raporlanması, ilçe düzeyinde kuraklıktan etkilenen alanların hasat öncesi sahada kontrollerine edilmektedir” denildi.

Açıklamada, kuraklık etkisine ilişkin Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden ayrıntılı rapor talep edildiği ve çalışmaların sonunda elde edilecek zarar kayıplarının valilik ve bakanlığa sunulacağı belirtildi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu