Çorlu

Çorlu Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Üyesi Arıyor!

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibine katılmak isteyen vatandaşlar için gönüllü ekip üyeliği başvuruları yeniden açıldı.

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibine katılmak isteyen vatandaşların sayısında önemli bir artış olduğunu belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, bu kapsamda gönüllü ekip üyeliği için başvuruların yeniden açıldığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Çolpan yaptığı açıklamada, “Meydana gelen depremler ve sel felaketleri afet öncesinde, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda maalesef yeterli bilgiye sahip olmadığımızı bizlere gösterdi.

Yaşanabilecek afetlerde insani destek çalışmalarında görev alabilmeleri için vatandaşlarımızın ekibimize katılarak gerekli eğitimleri alması çok önemli. Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibimize katılmak isteyen gönüllü üyelerimiz, “AFAD Gönüllüsü Sistemi”nde hafif arama kurtarma, yangın söndürme, temel ilk yardım ve insani destek çalışmaları gibi konularda eğitimler almaktadır.

Özellikle deprem afetlerine arama kurtarma çalışmalarının profesyonel ekipler gelene kadar akrabalar, komşular ya da o an bölgede olan vatandaşlar tarafından müdahale edildiğini yaşayarak bir kez daha öğrendik. Ekibimize katılacak her gönüllümüz, alacağı eğitimler neticesinde, afet sonrası müdahale aşamasında doğru davranış sergileyebilecek kapasiteye erişecektir.

Her türlü afete hazırlıklı olabilmek için önce kendimizi eğitmemiz gerektiğini asla unutmamalıyız. Kendimize ve çevremize fayda sağlayabilmek için başvuru şartlarını taşıyan Çorlulu hemşehrilerimizi ekibimize katılmaya davet ediyoruz. Olası afet ve acil durumlarda görev alacak ekip arkadaşlarımız aldıkları eğitimlerin ardından yaşamlara umut olacaklar.

Başvuracak ekip üyelerimizde aradığımız ön şartlar ise şöyle:

18-45 yaşları arasında olmak, AFAD gönüllüsü olmak, sağlık durumu arama-kurtarma çalışmalarında görev yapmaya elverişli olmak, yükseklik korkusu (akrofobi) bulunmamak, kapalı alan korkusu (klostrofobi) bulunmamak, kan tutması (hemofobi) bulunmamak, bedensel engeli bulunmamak, Çorlu’da ikamet etmek, olağanüstü durumlarda kolay ulaşılabilir ulaşım güzergâhında ikamet ediyor olmak.

Gönüllülerimizin başvuruları değerlendirildikten sonra gönüllü adayına bilgilendirilme yapılacak.” dedi.

Gönüllü ekip üyesi olmak isteyen vatandaşlarımız aşağıdaki linki tıklayarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

https://www.corlu.bel.tr/idet/79/316

Bu haber Çorlu Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu