ÇorluDeprem

Arama Kurtarma Ekibimiz Tatbikata Katıldı

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında İstanbul’da düzenlenen “Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı”na katıldı.

AFAD koordinasyonunda İstanbul’un 18 farklı noktasında icra edilen Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı’na 13 afet grubu, 24 ayrı ilden yerel destek ekipleri, AFAD Gönüllüleri ve Sivil Toplum Kuruluşları olmak üzere 5 bin personel katıldı.

Çorlu’dan 13 Ekip Üyesi Katıldı

Mobil koordinasyon TIR’ları, ağır tonaj arama ve kurtarma araçları, mobil harekât merkezi, görüntü aktarım aracı, helikopter, bot, İHA, JİKU gibi 500 arama-kurtarma aracının da hazır bulunduğu tatbikat ile ilgili olarak konuşan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında düzenlenen tatbikata Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nden 13 kişinin katıldığını söyledi.

Çolpan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tatbikat kapsamında tahliye yolları ve bölgelerinin saptanması, toplanma alanlarında görevli personelin deneyim kazanması, toplanma alanlarından tahliye ve transferin güvenli bir şekilde sağlanması, afetzedelerin geçici barınma alanlarına yerleştirilmesi, deprem sonrasında İstanbul’dan tahliye edilecek vatandaşlar için kara, deniz, hava ve demir yolu transfer noktalarının faaliyete geçirilmesiyle ilgili olarak yapılacak çalışmalar yeniden ele alındı.

Ekip Üyelerimiz Bilgilerini Tazeledi

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi üyelerimiz, Kâğıthane Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda gerçekleştirilen tatbikatta yürütülen çalışmaları yerinde gözlemleyerek, Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden almış oldukları tahliye, yerleştirme ve planlama çalışmalarının yürütülmesi gereken durumlarda nasıl hareket etmelerine yönelik eğitimlerini saha tecrübesiyle birleştirerek tazelemiş oldu.

Toplanma Alanları ve Tahliye Yolları Mutlaka Öğrenilmeli

Tatbikatın senaryosunda deprem sonrası afet toplanma alanlarında toplanan vatandaşların tahliye edilmesine yer verilirken, afet yaşanmadan önce vatandaşlarımızın toplanma alanlarını ve alternatif yol güzergâhlarını belirlemelerinin önemi bir kez daha vurgulandı. Kentlerimizde yaşayan vatandaşlarımız afet toplanma alanlarına e-devlet uygulaması üzerinden, Çorlu’muzda yaşayan vatandaşlarımız aynı zamanda www.corlu.bel.tr web adresinden ulaşarak konum bilgilerine erişebilirler.”

Bu haber Çorlu Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu