SEO

ARA TATİL UZATILDI MI? Okullar Ne Zaman Açılıyor? Tatil Ne Zaman Bitiyor

Bazı sosyal medya ve haber sitelerinde okul tatillerinin uzatıldığı yönünde haberler gündeme bomba gibi düştü. Peki bu olay gerçek mi?

Kasım ara tatili bu ayın 10’unda başlamıştı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri tatilin keyfini çıkarırken okula dönüş zilinin çalacağı tarihler araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılında açıkladığı çalışma takvimiyle ara tatilin 9 gün süreceğini duyurmuştu. Tatilin dokuz gün olması sebebiyle kafa karışıklığı yaşayan öğrenciler, bazı platformlarda gündeme gelen ara tatilin uzatılması konulu iddiaların ardından okulların açılma tarihini gündeminde aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre dönem başında açıklanan takvim aynı şekilde uygulanacak.

Dolayısıyla sosyal medya veya bazı internet sitelerinde ara tatilin uzatıldığına ilişkin iddialar gerçeği yansıtmıyor.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 20 Kasım Pazartesi günü birinci döneme kaldığı yerden devam edecek. Yarıyıl tatili ise 19 Ocak cuma günü okulların kapanmasıyla başlayacak. MEB’in bu dönem uygulayacağı takvim şu şekilde;

2023-2024 eğitim öğretimin başlaması 11 Eylül 2023
Birinci ara tatil 13-17 Kasım 2023
Yarıyıl tatili 22 Ocak-2 Şubat 2024

İkinci ara tatil 8-12 Nisan 2024
Okulların kapanması 14 Haziran 2024

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvimde hafta sonu dikkate alınmıyor. Hafta sonu cumartesi ve pazar günleri dikkate alındığında öğrenciler ilk ara tatilde 9 gün tatil yapma fırsatı yakalıyor. 10 Kasım cuma günü kapanan okullar 20 Kasım Pazartesi günü açılacak.

Benzer şekilde 2. dönem ara tatili de Ramazan Bayramı’na denk gelecek ve 9 gün sürecek. İkinci dönem ara tatili 6 Nisan cumartesi okulların kapanmasıyla başlayacak ve 15 Nisan Pazartesi okulların açılmasıyla son bulacak.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu