Yaşam

Albayrak’tan İlginç “Pahalı Su” Çıkışı

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ halkının Türkiye’deki en pahalı şebeke suyunu kullandığı yönündeki vatandaşların tepkisine verdiği cevap şaşırttı. Tekirdağ en pahalı değil, en pahalı 3. sıradaymış. Aradaki fiyat farkı ise ikinci ile 5, birinci ile ise 25 kuruş.

Özelikle Çorlu, Ergene Çerkezköy ve Kapaklı’daki altyapı eksiklikleri ve sürekli suların kesilmesiyle vatandaşlara saç baş yoldurtan TESKİ’nin yönetim kurulu başkanı olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, sosyal medya hesabından şebeke suyu fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklama büyük eleştiri aldı.

ARADAKİ FARK VE 5 VE 25 KURUŞ

Albayrak, Haziran ayı 30 Büyükşehir mesken su ve atıksu ücretlerinin karşılaştırmasını yaptı. Albayrak Manisa’nın metreküp fiyatının 21,80 TL, Sakarya’nın 21,60 TL, Tekirdağ’ın ise 21,55 TL olduğunu bildirdi.

GÜLÜCÜK EMOJİSİ

Bu tablonun görselini paylaşan Albayrak, “Türkiye’de en pahalı suyunu Cumhur İttifakı belediyelerinden Manisa (MHP) ve Sakarya (AKP) tarafından vatandaşlara satıldığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz” diyerek yazının sonuna da gülücük emojisi koydu.

“SAKARYA İLİNDE SU FİYATLARI, KADİR ALBAYRAK’TAN YARI YARIYA DAHA UCUZ”

Albayrak’ın bu paylaşımına altına Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel yorum yaptı. Albayrak’ı eleştiren Yüksel, “İnsanların gözünün içine baka baka nasıl böylesine yalan, yanlış bilgi verebiliyorsunuz inanın anlayamıyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne, yani direkt olarak size bağlı TESKİ’nin kademeli fiyatlarının ortalaması baz alındığında, “Türkiye’nin en pahalı” suyunu sattığınız apaçık ortadayken, kendinizi haklı çıkarmak üzere yaptığınız paylaşımla maalesef yine büyük bir yanlış yaptınız.

Sayın Başkan sizin, yani TESKİ’nin 1. kademesi 12 metreküpe kadar 21.55 TL, Sakarya ilinin yani SASKİ’nin ise 1. kademesi 25 metreküpe kadar 21,60 TL olarak belirlenmiş. Buraya kadar verdiğiniz bilgiler doğru. Ama bundan sonraki gerçekler, sizi yalanlıyor.

Sizin 1. kademe 1 metreküp ortalamanız 1,80 TL iken, SASKİ’nin 1 metreküp ortalaması 0.86 TL’ye geliyor. Yani neredeyse Sakarya ilinde su fiyatları, Kadir Albayrak’tan yarı yarıya daha ucuz. Siz vatandaşımıza öyle bir oyun oynuyorsunuz ki çoğu zaman su faturalarını 30 gün içerisinde okumadığınız için vatandaşımız da ister istemez 1. kademeyi (12 metreküpü) aşmak durumunda kalıyor ve bu nedenle aşan kısmı 2. kademeden; yani 1 m3’ü 3.80 TL’lik olan tutardan size ödemek zorunda kalıyor.

Peki bu ne demek? AK Partili Sakarya Belediyesi’nin neredeyse 5 kat fazlası bir bedelle, suyu halka fatura ediyorsunuz demek. Unutmadan; bir evde aylık ortalama 15 metreküp su kullanılır. Bunu size daha önceki meclis toplantılarında izah ettim. Lakin ısrarla baremi 12 metreküpte tuttunuz. Çünkü sizin en büyük arzunuz “almak, almak, almak… vermek yok” Yapılan son TESKİ Genel Kurul toplantısında, meclisin aldığı ‘aylık otomatik zammın iptal edilmesi kararına’ nasıl karşı çıktığınızı, milletimize daha pahalı su satmak için nasıl direndiğinizi isteyen herkes bir kez daha izleyip görebilir.

Sayın  Albayrak, sizi hemşehrilerimize karşı dürüst olmaya davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış Gazetesi

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu