Tekirdağ

6 Şubat Depremleri Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi

6 Şubat Depremleri Münasebetiyle Tekirdağ Adliyesinde Anma Programı düzenlendi.

Anma Programına Tekirdağ Valisi Recep Soytürk’ün yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün ve adliye personeli katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Soytürk; “Biz depremin ardından Kilis’te hem kendi yaralarımızı sardık bir taraftan da hemen yakınımızdaki Kırıkhan’a hemen yakınımızdaki Islahiye’ye yardım ettik. 20 bin ekmek ve 20 bin yemek her gün Kırıkhan’a gönderdik. 100 bin ekmek ve 100 bin yemek bir hafta boyunca her gün Islahiye’ye gönderdik. Şehrin nüfusunu 100 bin olduğunu ve şehirdeki vatandaşların evine girmek istemediğini düşünecek olursanız bu müthiş bir rakam. Bunu nasıl yaptık. Sınır ötesine yönelik yaptığımız harekatlardan kaynaklı olarak ve sınır ötesinde fakir Suriyelilere yönelik yaptığımız yardımlardan kaynaklı olarak bir lojistik vardı. Bir mutfak kapasitesi vardı. Sivil toplum örgütlerini, Kızılay’ı, Diyanet İşleri Başkanlığını, onların hepsini harekete geçirdik. Bir sivil toplum örgütü diyor ki “ben yemek yaparım, malzemem var ancak aşçım yok.” Milli Eğitimdeki 15 aşçıyı oraya görevlendirdik. Başka bir sivil toplum örgütü diyor ki “yaparım ama doğalgazım yok.” İskenderun’dan bir gün içerisinde 60 tonluk bir tankı alıp getirdik ve mutfağa koyduk. Sonucunda her gün 100 yemeği yaptık. Ama biz aynı zamanda depremzedeyiz. Aynı zamanda meydandaki, sokaklardaki insanlara yemek veriyoruz, çadır veriyoruz. Konteyner tamir edip konteyner kentin altyapısını hazırlıyoruz. Bu birliktelik içerisinde oluyor. Başsavcımızın söylediği gibi hem şehirdeki birliktelik hem Türkiye’deki birlikteliği iliklerimize kadar hissettik, gördük, yaşadık.

Öyle insanlar tanıyorum ki adam işçi. Kalkmış gelmiş deprem bölgesine konteynerin tamirinde çalışıyor. Aynı konteynerin tamirinde PVC fabrikası olan zengin bir adam işçiyle beraber camları onarıyor. Ben bunları gördüm. Tır tır malzemeyi alıp gelen köylerde dağıtan insanlar gördüm. Ayrım yapmaksızın her kesimden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını gördüm. Olağanüstü bir gayret içerisinde çalıştılar. Tüm yardımsever vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah bir daha böyle bir afet yaşatmasın.” dedi.

Vali Soytürk’ün konuşmasının ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde Dr. Öğretim Görevlisi Yapı ve Deprem       Mühendisi Ahmet Bal “ 6 Şubat Depremlerinin Mevcut Yapılara Etkisi, İzlenimler ve Güçlendirmede Yeni Teknolojiler” konulu sunumu gerçekleştirdi.

 

Bu haber Tekirdağ Valiliği’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu